Intel kontratakuje

Ofensywa AMD w obszarze procesorów przeznaczonych dla serwerów (chodzi o układy linii Epyc) spowodowała, że Intel również zintensyfikował swoje działania i zaprezentował dwa dni temu nowe układy Xeon SP należące do drugiej generacji, bazujące na architekturze Cascade Lake.

Najsilniejszy procesor Cascade Lake zawiera 28 rdzeni i może obsługiwać jednocześnie 56 wątków obliczeniowych. Przegrywają więc na tym polu z układami Epyc, które mogą zawierać 32 rdzenie i obsługiwać 64 wątki. Może się jednak okazać (co sugeruje Intel i o czym przekonamy się dopiero po przetestowaniu układów), że rdzenie wchodzące w skład inteleowskich układów są wydajniejsze od rdzeni znajdujących się na pokładzie układów Epyc.

Układy Cascade Lake zastępują układy poprzedniej generacji należące do rodziny noszącej roboczą nazwę Skylake i wspierają nową technologię UPI (Ultra Path Interface), pakiet nowych instrukcji AVX-512 oraz interfejs PCIe x48. Procesory mogą też obsługiwać pamięci o większych pojemnościach. W przypadku niektórych modeli jest to nawet 4,5 TB.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Istotną cechą układów Xeon tej generacji jest to, że Intel wyposażył je w mechanizmy zabezpieczające je przed atakami typu Meltdown i Spectre, które – tak przynajmniej twierdzą ich twórcy – nie spowalniają w znaczący sposób wydajności całego procesora.

Jedna z nowych technologii wspieranych przez nowe procesory nosi nazwę Deep Learning Boost (DL Boost). Jak sama nazwa na to wskazuje, na serwerach zawierających takie procesory będzie można uruchamiać nawet najbardziej wymagające aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję i głębokie uczenie.

Większość zaprezentowanych przez Intel układów jest już dostępna. Wyjątkiem jest układ Xeon 9200 Platinum, który pojawi się ofercie firmy za kilka miesięcy. Wielu partnerów firmy Intel – w tym Dell, Cray, Cisco i Supermicro – albo wprowadziło już na rynek systemy bazujące na tych procesorach, albo wprowadzi je do oferty w najbliższym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200