Intel kończy z RDRAM-em

Intel poinformował, że w maju przyszłego roku zaprzestanie produkcji chipsetów i850E oraz i860, przeznaczonych do współpracy z pamięciami RDRAM. Na razie nie ma żadnych planów dotyczących ewentualnych następców tych układów.

W praktyce oznacza to koniec silnego, kilkuletniego wsparcia, jakiego Intel udzielał producentowi RDRAM-ów – firmie Rambus. Co więcej – Intel był najaktywniejszym adwokatem tego właśnie typu pamięci – przez pewien czas firma twierdziła nawet, że to właśnie RDRAM, a nie popularny wtedy SDRAM jest technologią przyszłości, jeśli chodzi o pamięci operacyjne.

RDRAM był co prawda wydajniejszy, ale i dużo droższy od SDRAM-u. Dodatkowo różnicę w wydajności zniwelowało pojawienie się standardu DDR. Początkowo Intel nie zamierzał rezygnować z produkcji chipsetów obsługujących wyłącznie RDRAM, z czasem jednak rynek wymógł na koncernie zmianę stanowiska i Intel rozpoczął produkcję chipsetów dla pamięci DDR. Popularność tej ostatniej technologii i brak dynamicznego rozwoju pamięci RDRAM spowodował, że wsparcie Intela dla tego drugiego rodzaju pamięci stopniowo malało. Decyzja o zaprzestaniu produkcji chipsetów i850E oaz i860 jest przypieczętowaniem tego trendu.


TOP 200