Intel: kolejna kara i kolejne postępowanie ws. praktyk monopolistycznych

Według Koreańskiej Komisji ds. Uczciwego Handlu (KFTC) Intel wykorzystuje swoją dominującą pozycję na lokalnym rynku dostawców mikroprocesorów m.in. w konkurencji z firmą AMD. W związku z tym KFTC nałożyła na koncern karę w wysokości 25,4 mln USD. Intel ma zaprzestać podobnych praktyk pod groźbą kolejnych kar. W piątek (6 czerwca) o wszczęciu podobnego dochodzenia poinformowali przedstawiciele amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu.

Decyzja została poprzedzona ponad dwuletnim dochodzeniem. Koreański regulator dopatrzył się nieprawidłowości m.in. w polityce cenowej Intela. Koncern miał oferować producentom komputerów znaczne rabaty i upusty cenowe, w zamian za stosowanie wybranych rozwiązań sprzętowych. Praktyki te miały być stosowane m.in. wobec koreańskich firm: Samsung Electronics i Trigem Computer. Według KFTC była to jedna z bardziej skutecznych metod nieuczciwej walki konkurencyjnej z AMD.

Według przedstawicieli firmy Intel decyzja KFTC jest bezzasadna. "Oferowanie niższych cen w celu zwiększenia sprzedaży jest naturalnym mechanizmem wolnorynkowej konkurencji" - uważa Bruce Sewell, wiceprezes koncernu. Zapowiedział on również, że Intel odwoła się od decyzji KFTC. Pełne wyniki dochodzenia mają zostać opublikowane w ciągu maksymalnie 60 dni.

Zobacz również:

  • SK Hynix uzyskał wreszcie zgodę na przejęcie od Intela działu produkującego dyski SSD

Warto zauważyć, że nieprawidłowości stwierdzone przez KFTC są niemal identyczne wobec tych, jakich w połowie 2007 roku dopatrzyła się Komisja Europejska. W styczniu br. podobne postępowanie rozpoczął prokurator generalny stanu Nowy Jork.

Koreańska Komisja ds. Uczciwego Handlu jest znana ze swojej nieustępliwości w kwestii przestrzegania prawa antymonopolowego, zwłaszcza wobec dużych koncernów. W 2005 roku KFTC nałożyła na firmę Microsoft karę w wysokości 34 mln USD. Decyzja dotyczyła sprzedaży na lokalnym rynku systemu Windows XP ze zintegrowanym oprogramowaniem Windows Media Player.

Aktualizacja: 06 czerwca 2008 19:37

Zaledwie dzień po opublikowaniu decyzji KFTC wszczęcie postępowania w sprawie naruszania prawa antymonopolowego oficjalnie zapowiedzieli przedstawiciele analogicznego regulatora ze Stanów Zjednoczonych. Federalna Komisja Handlu (FTC) wezwała władze Intela do ujawnienia potrzebnych dokumentów w środę (4 czerwca).

W specjalnym oświadczeniu przedstawiciele koncernu zobowiązali się ułatwić pracę urzędnikom FTC.Według nieoficjalnych informacji do wszczęcia postępowania przyczyniły się działania nowojorskiego prokuratora generalnego - Andrew Cuomo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200