Intel i prawo Moore’a

Architektura Skylake jest odpowiedzią Intela na nowe trendy obserwowane na tym rynku. Popyt na komputery PC ciągle słabnie, dlatego Intel stawia obecnie na mobilność. A w przypadku urządzeń mobilnych użytkownicy cenią sobie nie tylko ich dużą wydajność, która obecnie jest z reguły wystarczająca, ale też energooszczędność. Właśnie dlatego przystępując do opracowywania nowej platformy procesorowej, Intel zmienia obecnie swoje priorytety. Nie przywiązuje już tak wielkiej wagi do tego, czy procesor będzie pracować wydajnie, ale stara się ograniczyć do minimum moc, jaką będzie pobierać. Właśnie dlatego nowe intelowskie procesory reprezentują rozwiązania typu SoC (System-on-Chip). Zawierają one wiele zintegrowanych elementów, które w standardowych architekturach znajdują się na oddzielnych układach.

Intel i prawo Moore’a

Procesor Intel Core M (nazwa kodowa Broadwell-Y)

Intel wprowadził do 22-nanometrowych układów nowatorską architekturę, a w której tranzystory rozmieszczone są w taki sposób, że przypominają stos. Jest to struktura 3D, w której tranzystory rozmieszczone są na różnych poziomach, jedne nad drugimi. Taka sama architektura - z tym, że ulepszona - została zastosowana również w procesorach 14-nanomentrowych.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Chcą jednak udowodnić, że prawo Moore’a dalej obowiązuje, Intel musi za każdym razem, gdy przystępuje do opracowywania kolejnej platformy, przełamywać coraz większe bariery technologiczne. I przychodzi to coraz trudniej. Wzrost gęstości tranzystorów powoduje bowiem, że rośnie również liczba błędów (wadliwych elementów) i w pewnym momencie może przekroczyć akceptowalny poziom.

Intel poszukuje więc nowych technologii produkcji układów scalonych. Jedna z nich nosi nazwę EUV (Extreme UltraViolet). To technologia litograficzna, używana do produkcji układów scalonych z wafli krzemu o wielkości 450 milimetrów. Intel eksperymentuje też z innymi niż krzem materiałami. Jak dotąd są to jednak próby prowadzone tylko w laboratoriach.

Intel prowadzi już prace zmierzające do uruchomienia produkcji układów wytwarzanych przy użyciu najpierw technologii 10 nm, a następnie 7 nm. Czy i w tych przypadkach firmie uda się udowodnić, że prawo Moore’a dalej obowiązuje? O tym przekonamy się za kilka lat, chociaż Intel już dzisiaj zapowiada, że tak będzie.


TOP 200