Intel i Vodafone stworzą zestawy układów Open RAN

Vodafone podkreślił w poniedziałek swoje zaangażowanie w sieci Open RAN, potwierdzając, że wraz z Intelem stworzy specjalnie zaprojektowaną architekturę chipsetu dla rodzącej się technologii.

Kerstin Riemer / Pixabay

Europejski operator poinformował również, że wykonał pierwsze połączenia 4G przy użyciu Open RAN (Open Radio Access Network) w sieciach współdzielonych z Orange w Rumunii i współpracuje z Nokią w celu pilotowania tej technologii we Włoszech.

Otwarta sieć RAN pozwala operatorom komórkowym na łączenie i dopasowywanie sprzętu od różnych dostawców, potencjalnie zwiększając elastyczność. Postępy były jednak powolne, a rynek pozostaje zdominowany przez zastrzeżone rozwiązania firm Ericsson, Nokia i Huawei, choć ten ostatni został dotknięty ograniczeniami rządowymi w krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Vodafone zgodził się w 2022 r. na współpracę z Intelem w zakresie możliwości zaprojektowania własnej architektury chipów. Dyrektor ds. architektury sieci Santiago Tenorio potwierdził, że partnerzy będą wspólnie tworzyć chipsety w swoim kampusie w Maladze w Hiszpanii. Chipsety będą dostępne dla mniejszych dostawców zewnętrznych w celu testowania własnych algorytmów bez dużych nakładów finansowych na krzem, powiedział Tenorio podczas wydarzenia branżowego FYUZ w Madrycie. Stwierdził on, że możliwość produkcji krzemowych projektów w testowych ilościach próbnych znacznie przyspieszy czas dostarczania innowacji. „Połączenie doświadczenia sieciowego Vodafone z siłą Intela w projektowaniu architektury krzemowej umożliwi szybkie prototypowanie, weryfikację i testowanie, ostatecznie prowadząc do szybszej masowej produkcji chipów, których branża potrzebuje, aby przyspieszyć”, powiedział, cytowany przez agencję Reutera.

Vodafone i Orange poinformowały w poniedziałek 9 września, że z powodzeniem wykonały połączenia 4G w klastrze lokalizacji na obszarze wiejskim w pobliżu Bukaresztu w oparciu o technologię Open RAN. Obie firmy wykorzystały w pilotażu sprzęt i oprogramowanie dostarczone przez Samsung, Wind River i Dell.

Oddział Vodafone we Włoszech poinformował, że pilotaż z Nokią miał na celu udowodnienie, że rozwiązanie Open RAN Nokii może osiągnąć taką samą funkcjonalność i wydajność, jak specjalnie zbudowany RAN.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200