Intel i Tower będą ze sobą ściśle współpracować

Intelowi nie udało się ostatecznie przejąć izraelskiej firmy Tower, ale oba podmioty zdecydowały się podpisać nową umowę dotyczącą ich dalszej współpracy, zawartą jednak na zupełnie innych warunkach.

Intel ogłosił w połowie sierpnia, że rezygnuje z planów przejęcia izraelskiego producenta chipów Tower Semiconductor, gdyż nie uzyskał stosownej zgody na sfinalizowanie transakcji o wartości 5,4 mld USD, wydawanej przez uprawnione do tego organy regulacyjne i antymonopolowe. Chodzi tu głównie o sprzeciw Chin, które nie chcą aby Intel stał się jeszcze mocniejszym graczem.

Mamy teraz kolejną odsłonę tego biznesowego przedsięwzięcia, gdyż Intel Foundry Services (IFS) i Tower osiągnęły porozumienie przewidujące, że Intel zapewni firmie Tower dostęp do swoich fabryk, w których będzie ona mogła produkować wafle krzemowe o średnicy 300 mm. Zgodnie z umową, Tower będzie korzystać z zaawansowanego zakładu produkcyjnego Intela znajdującego się w stanie Nowym Meksyk.

Zobacz również:

  • Ważne trendy na 2024
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Intel rezygnuje z przejęcia firmy Tower Semiconductor

Tower zainwestuje natomiast 300 mln USD w zakup sprzętu produkującego układy scalone, który zostanie zainstalowany w zakładzie w Nowym Meksyku, co pozwoli mu produkować każdego miesiąca pond 600 tysięcy krzemowych wafli. Intel będzie natomiast produkować dla firmy Tower w swoich fabrykach 65-nanometrowe układy BCD (bipolar-CMOS-DMOS), wykorzystywane do wytwarzania układów zasilania. Zajmie się tym intelowski zakład Fab 11X zlokalizowany w Rio Rancho (stan Nowy Meksyk).

Źródło: Electronics Vertical Intelligence

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200