Intel i Lenovo zawarły strategiczne partnerstwo

Obie firmy ogłosiły w zeszłym tygodniu partnerstwo mające na celu wspólne rozwijanie technologii AI (sztuczna inteligencja) oraz systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności (komputery klasy HPC; High-Performance Computing) wspierających taką technologię.

Współpraca zakłada między innymi zintegrowanie opracowanych przez Lenovo dwóch technologii (chodzi o infrastrukturę TruScale oraz technologię Neptune, która pozwala chłodzić układy scalone cieczą) z takimi technologiami Intela, jak pamięć trwała Optane DC, środowisko programowania oneAPI oraz kolejne generacje skalowalnych procesorów Xeon.

TruScale to oferta pozwalająca klientom korzystać z zainstalowanych w lokalnym centrum danych zasobów sprzętowych bez konieczności ich zakupu sprzętu. Firma płaci w takim układzie za korzystanie z taki zasobów. Jest to jeden z modeli będący odpowiedzią na usługi IT świadczone przez chmury obliczeniowe.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

Współpraca będzie się koncentrować się na trzech obszarach: łączenia portfolio Lenovo z technologiami opracowanymi przez Intel; optymalizowanie oprogramowania pod kątem konwergencji systemów HPC i technologii AI; oraz tworzenie całego ekosystemu wspierającego systemy IT bazujące na wymienionych powyżej rozwiązaniach.

Firmy planują też budować na całym świecie placówki naukowe wykorzystujące opracowane przez obie firmy systemy IT, której będą prowadzić badania koncertujące się np. na takich zagadnieniach, jak zwalczanie raka czy genetyka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200