Intel i John McAfee idą do sądu

Intel podał John’a McAfee do sądu, twierdząc iż ma on oczywiście prawo zarządzać swoim nazwiskiem, ale sprzeciwia się wykorzystywaniu go do celów biznesowych w taki sposób, jak to zrobił w ostatnich miesiącach. McAfee uznał bowiem, że jego nazwisko może być znakiem towarowym, z czym nie zgadza się Intel.

Sprawa nabrała rozgłosu wtedy, gdy John McAfee (twórca znanego programu antywirusowego) nawiązał współpracę z grupa kapitałową MGT Capital Investments, a następnie został jej dyrektorem. Ale niepokój Intela nie wzbudził oczywiście ten fakt ale to, że pięć miesięcy temu poinformował, że zamierza zmienić nazwę firmy “John McAfee Global Technologies.

Po jakimś czasie firma MGT wprowadziła do oferty oprogramowanie noszące nazwę Sentinel, które zapewnia systemom IT bezpieczeństwo. Jednocześnie w Internecie na firmowej stronie WWW pojawił się film promujący to rozwiązanie, w którym znajduje się zdanie, że jest ono dziełem firmy John McAfee Global Technologies.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Twitter oskarża firmę Meta o plagiat

Intel zareagował natychmiast i oddał sprawę do sądu (U.S. District Court for the Southern District of New York). W pozwie twierdzi, że nazwa McAfee to znak towarowy, którego dysponentem jest Intel. Kupił on bowiem sześć lat temu za kwotę 7,7 mld USD firmę McAfee, stając się w tym momencie automatycznie właścicielem tego znaku towarowego. Z czasem Intel zamienił jednak znak towarowy McAfee na Intel Security.

Na dodatek kilka miesięcy temu Intel zdecydował się sprzedać swój oddział Intel Security, który zajmuje się produkcją oprogramowania zapewniającego systemom IT bezpieczeństwo. Rzecz w tym, że nowo powstała firma ma nosić nazwę McAfee, co w oczywisty sposób koliduje z nazwą John McAfee Global Technologies.

Sąd będzie chyba miał trudny orzech do zgryzienia, gdyż sprawa jest skomplikowana i obie strony mają swoje racje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200