Intel i Compaq zawierają strategiczne porozumienie

Firmy będą wspólnie rozwijać przyszłe generacje platform serwerowych, opartych na układach Itanium. Compaq przekaże swojemu partnerowi technologie związane z architekturą systemów Alpha, których produkcję zakończy za dwa lata. Od roku 2004 wszystkie serwery marki Compaq będą oparte na układach Intela.

Compaq i Intel zawarły długofalowe porozumienie, dotyczące współpracy przy opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek 64-bitowych platform serwerowych. Umowa zakłada, że Intel przejmie od swojego partnera narzędzia i technologie związane z architekturą systemów Alpha. Na rynek zostanie wprowadzona jeszcze tylko jedna generacja wydajnych serwerów Alpha EV7. Do roku 2004 Compaq ujednolici linie 64-bitowych platform sprzętowych, które będą się opierać wyłącznie na procesorach Itanium. Rozwiązania Intela zastąpią również procesory Alpha w korporacyjnych platformach z serii NonStop Himalaya. W ciągu najbliższych lat kilkuset inżynierów Compaqa znajdzie zatrudnienie w laboratoriach partnerskiej firmy. Część z nich przejdzie do Intela tuż po zakończeniu prac nad platformą EV7.

Compaq już dzisiaj rozpocznie proces portowania systemów Tru64 UNIX, OpenVMS na platformę Itanium. Do roku 2003 firma będzie jeszcze oferować serwery oparte na obecnych i przyszłych układach z serii Alpha. Latem br. Compaq wprowadzi do oferty systemy AlphaServer GS z procesorami 1 GHz, a w przyszłym roku rozpocznie sprzedaż serwerów z nowymi procesorami Alpha EV7. Producent dostarczy także narzędzia i rozwiązania umożliwiające bezproblemową migrację na platformę Intela dla klientów nabywających obecnie sprzęt Alpha. Compaq będzie sukcesywnie unowocześniać pierwszą generację serwerów ProLiant opartych na Itanium, które pojawią się na rynku w III kwartale br.

Zobacz również:

Pozyskanie firmy Compaq jako technologicznego partnera oraz wspólne działania marketingowe obu firm mają się przyczynić do znaczącego przyspieszenia wprowadzania na rynek architektury Itanium oraz zwiększenia tempa prac nad kolejnymi generacjami układu.


TOP 200