Intel i ARM będą razem rozwijać mobilne układy scalone

Obie firmy pochwaliły się partnerstwem. To duża szansa dla firmy Intel na zaistnienie na rynku układów ARM.

W 2020 roku, kiedy to firma Apple zdecydowała się na wprowadzenie do produkcji autorskich układów opartych na architekturze ARM, rozpoczęła się gigantyczna ewolucja układów scalonych dla komputerów. Producenci korzystający z architektury x86 bardzo szybko musieli wdrożyć nowe modele wyposażone w więcej rdzeni oraz przygotować rdzenie o różnej architekturze, aby móc konkurować z Apple Silicon.

Intel ogłasza partnerstwo z ARM
Źródło: intel.com

Intel ogłasza partnerstwo z ARM

Źródło: intel.com

Firma Intel ogłosiła właśnie ważne partnerstwo, które wspomoże proces projektowania układów scalonych SoC o niskim poborze mocy w procesie 18A. Współpraca pomiędzy Intel, a ARM skupi się na projektowaniu nowoczesnych procesorów opartych na architekturze ARM, które mają trafić do sektora automotive, internetu rzeczy, centrów danych oraz urządzeń wbudowanych.

Zobacz również:

  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Intel przygotuje specjalną fabrykę, w której wytwarzane będą nowe układy scalone. Za ich projektowanie odpowiedzialna będzie firma ARM, która dostarczy własną technologię. Pozwoli ona na optymalizację zużycia energii przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wydajności, z której słyną autorskie rdzenie Cortex.

Ogłoszenie partnerstwa jest częścią strategii IDM 2.0, w ramach której Intel intensywnie inwestuje w zdolności produkcyjne na całym świecie, w tym w ekspansję w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Takie posunięcie ma zrównoważyć łańcuch dostaw i złagodzić wąskie gardło, jakie obecnie tworzy ogromny popyt ze strony producentów chipów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200