Intel buduje ogromne centrum badawczo-rozwojowe

Korporacja przystępuje do budowy potężnego centrum badawczo-rozwojowego wartego 700 mln USD, które będzie zlokalizowane w USA w stanie Oregon. Laboratorium zajmie się opracowywaniem technologii stosowanych w centrach danych, koncentrując swoją uwagą na takich zagadnieniach, jak chłodzenie komputerów, kwestia zużycia wody przez takie systemy czy ponownie wykorzystywanie ciepła odbieranego od chłodzonych komputerów.

Grafika: Intel

Laboratorium będzie mieć powierzchnię prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych, jego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a otwarcie przewidziano na koniec 2023 roku. Intel informuje, że laboratorium będzie też testować i zatwierdzać do produkcji portfolio rozwiązań przeznaczonych dla centrów danych, w tym procesory, pamięci masowe (ze szczególnym uwzględnienie układów NAND/flash), układy FGPA oraz przyszłe produkty, które wciąż są w fazie rozwoju.

Przewiduje się iż docelowo partnerzy biznesowi Intela będą mogli odwiedzić laboratorium i obserwować jego pracę, jak również testować kupowane przez nich produktu produkty w różnych środowiskach obliczeniowych, po to aby przyspieszyć proces wdrażania w nich nowych technologii.

Zobacz również:

  • Nowa generacja systemu cokołów VX dla szaf sterujących Rittal
  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU

Mając na uwadze usprawnienie pracy laboratorium, Intel nawiązał na początku tego roku współpracę z amerykańską firmą Green Revolution Cooling (start-up mający swoją siedzibę w Teksasie), która ma na celu opracowanie nowatorskich technologii chłodzenia komputerów. Chodzi tu głównie o wdrożenie do produkcji zaawansowanych technik tzw. chłodzenia zanurzeniowego, które znajdą zastosowanie w przyszłych centrach danych. Techniki te polegają na odbieraniu od chłodzonych elementów ciepła poprzez zanurzanie ich bezpośrednio w specjalnej cieczy. Ciecz taka charakteryzujące się dobrym przewodnictwem cieplnym ora brakiem przewodzenia prądu elektrycznego.

Ta właśnie taką technikę chłodzenia rozwija również Microsoft, który w zeszłym roku opracował wspólnie z firmą LiquidStack specjalne zbiorniki zanurzeniowe, umieszczając w nich cały system obliczeniowy. Jest to tzw. dwufazowe chodzenie systemów IT cieczą, którą obie firmy zaprezentowały podczas zeszłorocznej konferencji OCP Global Summit.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200