Intel będzie płacić producentom tabletów za instalowanie w nich procesorów Bay Trail

Intel ma ambitne plany dotyczące tabletów. Chce, aby w 2014 r. na rynek trafiło co najmniej 40 mln takich urządzeń wyposażonych w procesor Atom (a więc cztery razy więcej niż w 2013 r.). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie jest to możliwe. Jednak firma wymyśliła sposób, jak to osiągnąć – zamierza płacić producentom tabletów za to, że instalują w nich procesory Atom.

To kosztowna strategia. Proszę jednak pamiętać, że Intel to potężna korporacja i kogo jak kogo, ale ją na pewno na to stać. Intel chce zwracać producentom tabletów dodatkowe koszty związane z tym, że zdecydują się instalować w nich nie układy ARM, ale Atom (dokładnie model Bay Trail). Firma pokryje też wszystkie koszty inżynierskie, jakie producent poniesie na projektowanie tabletów opartych na jej procesorach.

Brian Krzanich (pełniący w Intelu funkcję CEO) ujawnił w zeszłym tygodniu na jednej z konferencji więcej szczegółów o tej nowej, dość kontrowersyjnej strategii. Dziennikarze zadali mu bowiem wtedy pytanie, jaki procent wszystkich tabletów opartych na procesorach Atom, wprowadzonych na rynek w 2014 roku, będzie w ten sposób dofinansowywany. Brian Krzanich odpowiedział po chwili wahania, że „większość produktów, jakie zamierzamy wprowadzić na rynek w 2014 roku, będzie wspierana właśnie w ten sposób”.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel

Analitycy nie są nawet zaskoczenie, że Intel sięga po takie metody promowania swoich mobilnych procesorów. Większość produkowanych obecnie tabletów jest bowiem wyposażona w procesory oparte na architekturze ARM. Jednym z powodów, dla których Intel ma na tym rynku kłopoty jest fakt, że procesor Bay Trail został zaprojektowany z myślą o tabletach klasy „high end”, czyli takich, w których Windows 8 nie zrobił kariery.

Intel koncentruje więc obecnie swoją uwagę na tanich tabletach Android i ma nadzieję, że w przyszłości będą w nich instalowane kolejne modele procesora Atom, takie jak Broxton i SoFIA (to nazwy robocze), których premier można się spodziewać w 2015 r. A będą to układu wspierające szereg funkcjonalności, których nie oferuje Bay Trail. Dotyczy to szczególnie takich mobilnych technologii, jak 3G i LTE, które będą obsługiwane przez procesory Broxton i SoFIA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200