Intel będzie optymalizować procesory Core pod kątem systemu Android

Intel od lat optymalizuje procesory Core (w tym najnowsze układy noszące roboczą nazwę Haswell) pod kątem systemu Windows. Rosnąca popularność oprogramowania Android spowodowała jednak, że firma zamierza zmienić strategię i swoje kolejne procesory projektować również pod kątem tego właśnie systemu operacyjnego.

Dobrze poinformowane źródła podają (a Intel jak dotąd nie zaprzecza tym doniesieniom), że kolejne procesory Core noszące roboczą nazwę Broadwell (które zastąpią układy Haswell), będą również wspierać funkcjonalności obsługiwane przez system Android. Intel zapowiada, że układy Broadwell zaczną schodzić z taśmy produkcyjnej na początku 2014 r.

Intel produkuje już procesory optymalizowane pod kątem systemu Android. To energooszczędne układy Atom instalowane w tabletach i smartfonach. Jednak procesory Core mają bardziej zawansowany zestaw instrukcji niż procesory Atom i dlatego zoptymalizowanie ich do pracy w środowisku Android jest na pewno dużo większym wyzwaniem.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Rosnąca popularność systemu Android spowodowała, że również AMD (odwieczny rywal Intela) zrewidował swoją strategię i ogłosił niedawno, że nie zamierza w przyszłości koncentrować się wyłącznie na systemie Windows, ale będzie optymalizować swoje kolejne układy CPU również pod kątem systemów operacyjnych Android i Chrome OS.

Słaby popyt na tablety i komputery PC pracujące pod kontrolą systemu Windows 8 spowodował, że obie firmy (Intel i AMD) poniosły w związku z tym określone straty finansowe. Nie oznacza to oczywiście, że zmienią swoją strategię radykalnie. Windows jest bowiem nadal dominującym na rynku systemem operacyjnym i pewnie pozostanie nim w dającej się przewidzieć przyszłości. Jedyne co obie firmy mogą zrobić, to obrać strategię multi-OS, czyli nie koncentrować się tylko na systemie Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200