Intel Thunderbolt - superszybki transfer danych na początek w MacBookach

Za nami rynkowa premiera technologii Thunderbolt - nowatorskiego interfejsu transmisji danych, opracowanego przez Intela.

Thunderbolt wykorzystuje protokoły PCI Express (dane) i DisplayPort (obraz)

Końcówka złącza Thunderbolt

Kontroler

Thunderbolt - schemat integracji kontrolera

Thunderbolt to oficjalna nazwa technologii znanej dotychczas jako "Light Peak". System transferu danych ma umożliwić przesył informacji z szybkością do 10 Gb/s. Taka przepustowość ma pozwolić np. na przeniesienie z jednego nośnika na inny "pełnometrażowego filmu HD w niespełna 30 sekund".

Technologia Thunderbolt została wprowadzona na rynek w ramach technicznej współpracy z firmą Apple i początkowo będzie dostępna w nowej linii laptopów MacBook Pro (miały one swoją premierę 24 lutego br.). Nie jest to szczególną niespodzianką - to właśnie Apple uchodzi za inspiratora powstania tego interfejsu (z pomysłem na stworzenie nowej technologii przesyłu danych firma miała wystąpić do Intela jeszcze w 2007 r.)

System został zaprezentowany po raz pierwszy w czasie konferencji Intel Developer Forum w San Francisco we wrześniu 2009 r. Technologia wykorzystuje specjalny kontroler i niewielkie złącze, nadające się do urządzeń mobilnych, które będzie stosowane w produktach obsługujących tę technologię. W przeciwieństwie do wcześniejszych doniesień dotyczących interfejsu, Thunderbolt nie będzie korzystać z modułu optycznego, zamieniającego sygnały elektryczne na światło i odwrotnie.

Będzie tak przynajmniej na początku. David Perlmuter, generalny menedżer w dziale Intel Architecture Group przypomina, że technologia optyczna jest na razie zbyt droga - jeśli (albo też: kiedy) potanieje, wtedy nastąpi jej implementacja.

Jak podkreśla Intel, właśnie szybsze przenoszenie mediów i uproszczenie połączeń między urządzeniami leżało u podstaw stworzenia nowego systemu. "Kluczem do zrealizowania tej wizji jest połączenie szybkiej transmisji danych i obrazu HD w jednym kablu. Technologia Thunderbolt zapewnia to poprzez dwie metody komunikacji, czyli protokoły - PCI Express do transferu danych oraz DisplayPort do wyświetlania obrazu" - informuje producent.

PCI Express pozwala na podłączenie niemal każdego typu urządzenia, a DisplayPort może jednocześnie obsługiwać ekrany o rozdzielczości wyższej niż 1080p i do ośmiu kanałów audio.

Ponadto wszystkie urządzenia obsługujące Thunderbolt dostaną wspólne złącze, dzięki czemu użytkownicy będą mogli po prostu łączyć je szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.

Połączenia Thunderbolt mogą konkurować z takimi technologiami jak USB, FireWire czy HDMI jednak w opinii Intela nie zastąpią ich, ale będą je uzupełniać.

Więcej informacji: Intel Thunderbolt

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200