Intel Security na sprzedaż?

Intel planuje sprzedaży działu Intel Security (McAfee) zajmującego się rozwijaniem technologii związanych z bezpieczeństwem, a Symantec odwrotnie, inwestuje w firmę Blue Coat.

Jak poinformował Financial Times, Intel rozważa możliwość sprzedaży tego działu w perspektywie restrukturyzacji i zapowiadanej koncentracji firmy na rozwijaniu układów dla komputerów obsługujących systemy chmurowe oraz urządzenia IoT.

Według anonimowych źródeł cytowanych przez Financial Times, podczas rozmów z przedstawicielami banków i instytucji finansowych, przedstawiciel Intela sugerowali, że firma byłaby skłonna sprzedać dział Intel Security, jeśli pojawiłoby się zainteresowanie taką transakcją ze strony funduszy inwestycyjnych, a uzyskana suma byłaby nie niższa od kosztów przejęcia McAfee przez Intela w 2011 roku.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU

Podstawą dla utworzenia Intel Security było przejęcie w 2011 roku za 7,7 mld USD firmy McAfee. Marka McAfee jest wykorzystywana do dzisiaj, ale w 2014 roku zmieniono nazwę działu związanego z technologiami bezpieczeństwa właśnie na Intel Security.

Przejmując McAfee, Intel ogłosił plany integracji technologii zabezpieczeń opracowanych przez tą firmę ze sprzętowymi układami związanymi z procesorami instalowanymi w komputerach i innych urządzeniach. Miało to pozwolić na istotne zwiększenie bezpieczeństwa sprzętu opartego na platformach intelowskich.

“Gwałtowny wzrost cyberzagrożeń powoduje, że skuteczna ochrona różnego typu sprzętu podłączonego do internetu, jak komputery PC, urządzenia mobilne, medyczne i samochodowe, wymaga fundamentalnej zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa, które powinno się opierać na rozwiązaniach programowych, sprzętowych i usługach” mówili przedstawiciele Intela podczas ogłaszania finalizacji przejęcia McAfee w lutym 2011 roku.

“Może Intel jest skłonny pozbyć się części swojego biznesu związanego z technologiami bezpieczeństwa, ale na pewno nie wszystkich jego elementów. Bo bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla urządzeń dla internetu rzeczy, a zabezpieczenia sprzętowe są istotne dla rozwoju kolejnych generacji systemów komputerowych” uważa Patrick Moorhead, prezes i główny analityk w firmie Moor Insights & Strategy.

Rzecznik prasowy Intela odmówił oficjalnego skomentowania tych doniesień, ale mają one biznesowe uzasadnienie, bo można przypomnieć, że w kwietniu 2016 roku Intel ogłosił plany restrukturyzacji biznesu i bezprecedensowej redukcji zatrudnienia o 11% do połowy 2017 roku.

Jednocześnie od pewnego czasu sektor związany z bezpieczeństwem cieszy się dużym zainteresowaniem prywatnych inwestorów, więc korzystna sprzedaż działu biznesowego związanego z oprogramowaniem antywirusowym potencjalnie jest możliwa.

Przykładem tego typu transakcji wspieranej przez inwestorów jest ogłoszone w połowie czerwca przejęcie Blue Coat, firmy oferującej systemy do zabezpieczania dostępu do internetu, przez Symantec za sumę 4,65 mld USD w gotówce. Warto tu zauważyć, że przejęcie to było możliwe, bo mający udziały w Symantec fundusz Silver Lake zdecydował się dwu-krotne zwiększenie udziałów w połączonych firmach do poziomu 1 mld USD, a podobną decyzję podjął fundusz Bain Capital mający większościowe udziały w Blue Coat (750 mln USD).

Przejęcie ma zostać sfinalizowane w III kwartale, a Greg Clark, obecny CEO Blue Coat zostanie najprawdopodobniej mianowany nowym prezesem Symantec. W kwietniu ze stanowiska tego ustąpił Michael Brown, po ogłoszeniu słabych wyników finansowych Symantec. Bo w zakończonym 1 kwietnia 2016 roku finansowym Symantec odnotował 9-procentowy spadek przychodów, których wartość zmniejszyła się do poziomu 3,6 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200