Intel Penryn na rynku już 12 listopada

Intel otworzył nową fabrykę procesorów. Zbudowany za ponad 3 miliardy dolarów zakład produkować będzie procesory w 45 nanometrowym procesie technologicznym. Pierwsze takie układy - kodowo nazwane Penryn - mają trafić na rynek już w listopadzie.

Procesory wyprodukowane w technologii 45 nm Intel zaprezentował jeszcze w styczniu zeszłego roku (zobacz wideo: "Intel: pierwsze układy w technologii 45 nm"). Wciąż jednak najnowocześniejsze dostępne CPU firmy i jej największego konkurenta, AMD, to układy 65-nanometrowe. Nowa fabryka umiejscowiona w Chandler w Arizonie ma to zmienić. Według analityków jej budowa daje Intelowi co najmniej 6 miesięcy przewagi, przynajmniej jeżeli chodzi o przejście na technologię 45 nanometrów.

Przedstawiciele AMD, czego można się było spodziewać, ze sceptycyzmem podchodzą jednak do tych szacunków. Rzecznik firmy, Gary Silcot powiedział w rozmowie z dziennikarzami agencji Associated Press, że "klienci kupują znacznie więcej, niż nanometry [...] Możemy być w tyle za niektórymi firmami, jeżeli chodzi o przejście na 45 nm, ale jesteśmy bardzo daleko z przodu gdy popatrzymy na liczbę kluczowych usprawnień architektury."

Szybsze przejście Intela na proces technologiczny 45 nanometrów dla AMD może być jednak gwoździem do trumny. Już teraz koncern zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, przez pierwsze 9 miesięcy 2007 r. firma straciła już ponad 1,6 miliarda dolarów podczas gdy w tym samym okresie Intel zanotował ponad 4,5 miliarda USD zysku.

Komercyjną premierę nowych procesorów Intela zaplanowano na 12 listopada. Jednakże już teraz odliczamy czas do publikacji pierwszego testu tych układów. Już o 6 rano w poniedziałek (29.10.2007) znajdziecie tutaj link do testu procesora rodziny Penryn wykonanego w technologii 45 nm. Sprawdzimy ile pobiera energii, jaka jest jego wydajność w porównaniu do układów Core 2 Duo i Core 2 Quad, a także czy 45-nanometrowy proces zgodnie z oczekiwaniami przełoży się na wyjątkową podatność procesora na podkręcanie. To wszystko już w najbliższy poniedziałek.

Intel Penryn - następca Core 2 Duo\Quad w testach


TOP 200