Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Wraz z debiutem układów należących do 14 generacji procesorów Core, Intel znacząco zmienił ich nazewnictwo. Co się zmieniło? Jak wygląda podział najnowszych układów?

Firma Intel od lat jest największym producentem procesorów dla komputerów stacjonarnych, serwerów oraz laptopów. Większość konsumentów z pewnością doskonale zna nazwy takie jak Celeron, Pentium, Core Duo, Core 2 Duo czy Core 2 Quad.

Nowe logotypy
Źródło: intel.com

Nowe logotypy

Źródło: intel.com

Na przestrzeni ostatnich lat firma Intel wypracowała bardzo charakterystyczny oraz całkiem logiczny system nazewnictwa swoich procesorów. Wraz z gwałtownym rozwojem układów scalonych w 2010 roku wprowadzono całkowicie nowe nazewnictwo.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Pożegnajmy Intel Core i, przywitajmy Core Ultra
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Większość procesorów Intela od 2010 roku oznaczana jest literką i oraz odpowiednią cyfrą - początkowo 3, 5 oraz 7, a od kilku lat również 9. Do tego zachowano nazewnictwo Celeron, Pentium i Atom dla tanich układów, a serwerowe produkty oznaczane są jako Intel Xeon.

Przez kilkanaście lat litera i pozwalała szybko zidentyfikować z jak wydajnym procesorem mamy do czynienia oraz do jakiej rodziny produktów on należy.

Intel Core i3 to tanie układy do zastosowań biurowych. Core i5 to najbardziej uniwersalna rodzina procesorów dla większości użytkowników. Core i7 są wydajniejszymi konstrukcjami dla graczy, programistów czy projektantów, a w rodzinę Core i9 zgromadzono jedynie najwydajniejsze, topowe jednostki.

Wraz z prezentacją procesorów Intel Core 14-tej generacji zmieniono nazewnictwo.

Intel Meteor Lake nie są już nazywany literką i oraz odpowiednią cyfrą. Zamiast tego schematu wykorzystano branding Intel Core oraz Intel Core Ultra.

Nowe nazewnictwo procesorów Intel

Core to nowy schemat nazewnictwa Intela dla jego procesorów z segmentu premium, który obowiązuje począwszy od układów Meteor Lake 14. generacji dla laptopów.

Wnętrze układu Intel Core Ultra na wizualizacji
Źródło: intel.com

Wnętrze układu Intel Core Ultra na wizualizacji

Źródło: intel.com

Oznaczenie Intel Core Ultra pojawi się w procesorach do komputerów stacjonarnych wraz z procesorami Arrow Lake 15. generacji, które według spekulacji zostaną wprowadzone na rynek pod koniec 2024 roku.

Intel porzuci zatem na dobre swoje kultowe nazewnictwo, którego członem była litera i.

Poniżej przedstawiamy jak wygląda nowe nazewnictwo:

  • Intel Core 3
  • Intel Core 5
  • Intel Core 7
  • Intel Core 9
  • Intel Core Ultra 5
  • Intel Core Ultra 7
  • Intel Core Ultra 9
Logotypy po zmianach
Źródło: intel.com

Logotypy po zmianach

Źródło: intel.com

Intel zachował nazwę Core oraz liczby wskazujące na przynależność procesora do danej serii - im wyższa liczba tym wydajniejszy, a zarazem droższy jest układ.

Wprawne oko zauważy jednak, że na liście znajdują się układy Core oraz Cole Ultra.

Intel Core vs Core Ultra - kluczowe różnice

Intel Core Ultra oraz Intel Core pozwalają szybko odróżnić procesory bez (Core) oraz z (Core Ultra) Intel NPU (jednostkami przetwarzania neuronowego), zaprojektowanymi w celu "odblokowania mocy sztucznej inteligencji, tworzenia wciągających wrażeń graficznych i umożliwienia wysokowydajnego przetwarzania o niskim poborze mocy".

Intel od 10. generacji układów Intel posiada dwie architektury, które są równolegle rozwijane.

Procesory Intel Core Ultra wyposażane będą w układy Intel ARC
Źródło: intel.com

Procesory Intel Core Ultra wyposażane będą w układy Intel ARC

Źródło: intel.com

Dzięki nazewnictwu Core i Core Ultra będzie można je łatwiej rozróżnić.

Aktualnie aby rozpoznać nowsze architektury od swoich klasycznych odpowiedników trzeba dokładnie znać oznaczenia procesorów. Dla przykładu Intel Core i5 10210U to procesor starszej architektury, a 1035G1 to jego odpowiednik korzystający z nowszej architektury.

Układy Intel Core Ultra będą dostarczane ze zintegrowanym silnikiem AI Boost, zaprojektowanym w celu odciążenia przepływów pracy opartych na sztucznej inteligencji, teoretycznie uwalniając procesor do innych działań i zwiększając ogólną wydajność systemu.

Procesory Ultra Core wykorzystują nową konstrukcję chipletów Intela, integrując CPU, zintegrowany procesor graficzny Intel Arc i NPU w jednym projekcie SoC. Nie jest to pierwsza konstrukcja chiplet Intela, ale pierwsza wykorzystująca proces produkcyjny Intel 4 (który w rzeczywistości jest procesem 7 nm, a nie 4 nm, jak można by się spodziewać). Połączenie to zapewni zauważalny wzrost wydajności dla użytkowników laptopów z procesorami Intel Ultra Core.

Nowe logo po zmianach
Źródło: intel.com

Nowe logo po zmianach

Źródło: intel.com

Zmiana nazewnictwa = liczenie generacji od nowa

Zmiana nazewnictwa połączona jest z porzuceniem dotychczasowego liczenia generacji.

Tym samym pierwsze procesory Intel Core i Intel Core Ultra, które przynależą do 14-tej generacji w starym nazewnictwie oznaczone zostaną jako seria 1.

Przykładowa nazwa nowego procesora wyglądać będzie następująco - Intel Core Ultra 7 165H. W tym przypadku mowa o układzie Intel Core Ultra 7 należącym do 14-tej generacji w starym nazewnictwie oraz 1 generacji wedle nowego nazewnictwa. Dodatkowo literka H wskazuje, że jest to układ o podwyższonym TDP. Dla modelu o obniżonym TDP do ultraprzenośnych komputerów w dalszym ciągu stosowana będzie doskonale znana nam literka U.

Procesory 15-tej generacji według starego nazewnictwa określone będą jako seria 2, a więc otrzymają przykładową nazwę Intel Core Ultra 7 265H.

Druga i trzecia cyfra po numerze serii wskazuje na wydajność danego procesora w rodzinie. Im wyższa liczba, tym wyższa wydajność danego układu scalonego.

Intel Core Ultra to również wiele innych zmian

Wraz z wdrożeniem na rynek procesorów Intel Ultra zmienia się nie tylko nazewnictwo oraz implementacja dodatkowego koprocesora do obliczeń na rzecz sztucznej inteligencji.

Całość uzupełnia zupełnie nowy proces produkcyjny, kompatybilność z pamięcią DDR5 oraz PCIe 5.0. Również układy graficzne w Intel Core Ultra są wydajniejsze od odpowiedników z Intel Core (tak samo jak w przypadku starszej i nowszej architektury w poprzednim schemacie nazewnictwa).

Wyżej wymienione zmiany z pewnością spowodują na rynku nie małe zamieszanie, ale finalnie nowy sposób nazewnictwa lepiej odpowiada dzisiejszym realiom rynkowym i w niedługiej perspektywie czasu powinien ułatwić wybór odpowiedniego procesora.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200