Integracja systemów WLAN z GPRS/UMTS

Integracja systemów WLAN z GPRS/UMTS

Rys. 3. Architektura systemu integracji firmy Ericsson

W ogólnej architekturze systemu można wyróżnić dwa podstawowe moduły funkcjonalne: segment dostępowy oparty na rozwiązaniu WLAN oraz system zarządzania dostępem (Access Management System). Schemat blokowy rozwiązania przedstawiono na rysunku 3.

Zespół punktów dostępowych AP (Access Points), funkcjonujących w standardzie IEEE 802.11b, zapewnia dostęp do usług na określonym obszarze - obszar zależy od liczby AP oraz charakteru obiektu (np. czy w budynku jest dużo ścian). Zespół AP jest podłączony przez sieć Ethernet do węzła ASN (Access Seriving Node). Z kolei ASN jest podłączony do sieci szkieletowej IP. Funkcjonalność ASN jest zbliżona do serwera dostępowego usług. Do jego głównych zadań należy autoryzacja użytkowników korzystających z dostępu oraz gromadzenie informacji o ilości przesłanych danych. ASN jest odpowiedzialny również za utrzymanie parametrów odpowiadających danym profilom użytkowników (profil użytkownika w szczegółowy sposób definiuje parametry serwisu - umożliwia to różnicowanie usług). ASN wraz z instalacją AP tworzy segment dostępowy.

Access Management System zawiera następujące elementy funkcjonalne:

  • SCS (Service Control Server) - wspiera funkcjonalność ASN. Dla bezpieczeństwa każdy ASN połączony jest z dwoma SCS. Za każdym razem, gdy użytkownik loguje się do sieci, ASN przesyła żądanie autoryzacji do SCS przy wykorzystaniu protokołu RADIUS (Remote Authentication Dial in User Service). SCS odpowiada natychmiast (dla użytkowników prepaid) lub działa jako RADIUS proxy przy komunikacji z serwerem AS (Authentication Server) albo zewnętrznym serwerem RADIUS (dla użytkowników postpaid).

  • AS (Authentication Server) - umożliwia realizację identyfikacji przez jednorazowe hasło przesyłane abonentowi w postaci SMS. Gdy AS otrzymuje żądanie autoryzacji od ASN, odnajduje użytkownika w bazie danych (WLAN subscriber database) i komunikuje się z SMS-C (SMS Center), aby dostarczyć jednorazowe hasło dostępu. Jeśli wprowadzone przez użytkownika hasło jest zgodne z wygenerowanym przez AS, dostęp zostaje zatwierdzony.

  • SAS (Statistics and Accounting Server) - jest serwerem realizującym gromadzenie zbiorczych statystyk dla systemu billingowego. SAS agreguje dane ze wszystkich ASN i wysyła to GSM/GPRS BGW (Billing Gateway).

  • CABS (Customer Administration and Billing Server) - odpowiedzialny za stworzenie interfejsu zarządzania dla użytkowników prepaid.

  • APIS (Application Program Interface Server) - zadaniem jego jest przechowywanie informacji o profilach użytkowników oraz danych dla użytkowników prepaid (hasła, limity itp.). Dane użytkowników postpaid są przechowywane w AS lub bazie danych serwera RADIUS. Przechowywane dane to kopie informacji z HLR operatora. Wszyscy użytkownicy postpaid korzystający z WLAN, oprócz standardowego zestawu danych, takich jak MSISDN, muszą mieć dodatkowe pole opisujące status subskrypcji usługi WLAN oraz profil subskrypcji.

  • WLAN manager - centralny element zarządzania dla wszystkich podległych systemów WLAN.

    Integracja systemów WLAN z GPRS/UMTS

    Rys. 4. Rozwiązania firmy Nokia

    Rozwiązania oparte na technologiach WLAN dostarcza operatorom GSM/GPRS również Nokia (Nokia Operator Wireless LAN Solution). Proponowany system także wykorzystuje standard 802.11b. Architekturę systemu przedstawiono na rysunku 4. Przykładowe rozwiązanie może wykorzystywać punkty dostępowe AO32 Nokia, które komunikują się z kontrolerem P022 (access controller). Podstawowe funkcje kontrolera to monitorowanie ruchu i gromadzenie danych billingowych. Identyfikację użytkownika oparto na typowym mechanizmie wykorzystywanym w sieci GSM - użytkownik posiada kartę SIM (Subscriber Identity Module), z którą jest skojarzony kod PIN. Taka technika identyfikacji pozwala na pełne wykorzystanie zalet międzynarodowego roamingu już zaimplementowanego w sieciach GSM. Nokia Operator Wireless LAN Solution zapewnia również wsparcie dla standardu RADIUS. Dla użytkowników bez karty SIM istnieje możliwość osobnej identyfikacji przy wykorzystaniu pary: nazwa użytkownika i hasło, co z kolei stwarza możliwość wykorzystania architektury systemu przez bezprzewodowych dostawców Internetu (WISP). Abonenci GSM/GPRS korzystający z dostępu WLAN otrzymują jeden wspólny rachunek uwzględniający taryfikację za połączenia w hotspots.


  • TOP 200