Integracja rządowych aplikacji Polski i Ukrainy wstępem do bliższej współpracy krajów

Ministrowie ds. cyfryzacji Polski i Ukrainy Janusz Cieszyński i Mychajło Fedorow zaprezentowali w poniedziałek w Kijowie rozwiązanie, pozwalające na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej DIIA i polskiego mObywatela. Podpisano także porozumienie o współpracy w zakresie nowych technologii i cyberbezpieczeństwa

Źródło: KPRM

Minister Janusz Cieszyński zaprezentował wczoraj w Kijowie wypracowane wspólnie ze stroną ukraińską rozwiązanie, które pozwoli na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej DIIA i polskiego mObywatela, w sposób umożliwiający wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy. To kolejne wdrożenie po procesie nadawania numerów PESEL i cyfrowym dokumencie tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl. Po tym jak diia.pl stała się pierwszą w Europie w pełni cyfrową kartą pobytu, korzysta z niej już co czwarty obywatel Ukrainy, którego dane znajdują się w polskim systemie rejestrów państwowych. Aplikacja, okazana razem z dokumentem podróży, umożliwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granicy Unii Europejskiej (np. powrót na Ukrainę) oraz ułatwia podróżowanie w ramach strefy Schengen. Nowe wdrożenie dotyczące prawa jazdy ma zostać udostępnione użytkownikom do końca 2022 roku.

„Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie” – powiedział minister Cieszyński.

Zobacz również:

  • Usługi cyfrowe Ministerstwa Cyfryzacji laureatami międzynarodowego konkursu Emerging Europe Awards 2023
  • mObywatel 2.0 tuż za rogiem. Prezydent podpisał ustawę
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem

„Od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej, Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom. Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa jeśli chodzi stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie - podkreślił wicepremier Fedorow.

Polska wspiera dostarczanie na Ukrainę systemów łączności satelitarnej Starlink, które zapewniają łączność na terenach, na których infrastruktura telekomunikacyjna uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Do przekazanych przez PKN Orlen 5000 jednostek, w sierpniu dołączyło 5000 kolejnych, co stanowi połowę wszystkich urządzeń wykorzystywanych obecnie przez rząd Ukrainy.

Ponadto w Kijowie podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Porozumienie ma na celu promowanie współpracy między Polską a Ukrainą i prowadzenie wymiany w dziedzinach związanych z nowymi technologiami cyfrowymi i cyberbezpieczeństwem.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200