Integracja, inspiracja

Aplikacje nie komunikują się z brokerem wprost, lecz korzystają z pośred- nictwa tzw. adapterów. Ich rolą jest tłumaczenie komunikatów uniwersalnych pochodzących z brokera na format zro-zumiały przez lokalne środowisko: usługi systemowe, aplikacje lub bazy da- nych. Software AG dostarcza adaptery do wszystkich liczących się systemów operacyjnych i baz danych, wybranych serwerów aplikacji, a także kilku spośród najbardziej znanych systemów ERP i CRM. Istnieje też możliwość zbudowania własnych, niestandardowych adapterów za pomocą dostarczanego w pakiecie środowiska SDK. Dostępne języki to: Java, C++, Natural oraz XML.

Ponieważ HSW nie posiada standardowych aplikacji, budowa własnych adapterów była koniecznością. Było to o tyle łatwe, że interfejsy programistyczne po stronie aplikacji mainframe i API systemu Sysklas były dobrze udokumentowane. Jedną z trudniejszych kwestii było natomiast zapewnienie "wrażenia" komunikacji online z bazą mainframe, podczas gdy w rzeczywistości jest to baza plikowa przetwarzana wsadowo. Programiści z HSW we współpracy ze specjalistami dostawcy - gdańskiej Agencji Informatycznej - opracowali warstwę pośrednią, zawierającą własny mechanizm rejestrowania i potwierdzania transakcji na potrzeby komunikacji on-line. Po określonym czasie zarejestrowane transakcje są wsadowo scalane z bazą główną.

Zachęceni sukcesem

Dzięki przyspieszeniu wymiany informacji pomiędzy działami odpowiadającymi za techniczne przygotowanie produkcji w Hucie Stalowa Wola, okres realizacji zamówienia został skrócony, co przekłada się na korzyści finansowe, m.in. w postaci zmniejszenia zaangażowania kapi-tału w produkcję i zapasy. W związku z powodzeniem pierwszego projektu trwają już kolejne przedsięwzięcia integracyjne, również realizowane z wykorzystaniem platformy EntireX. Na początku 2002 r. w HSW zostanie uruchomiona pierwsza tematyczna hurtownia danych, będąca elementem tworzonego w hucie systemu informowania kierownictwa. Rolą oprogramowania integracyjnego będzie w tym przypadku pobieranie danych z systemów transakcyjnych, działających na podstawie różnych technologii, i przekazywanie ich do systemu analitycznego Media firmy PMS Labs.

Kolejny projekt, znajdujący się obecnie w fazie pilotażu, to integracja online systemu rejestracji czasu pracy z aplikacjami: kadrową i płacową. Dzięki integracji informacja dotycząca czasu pracy pracowników będzie dostępna wszystkim uprawnionym użytkownikom w sieci firmowej, liczącej ok. 1000 stanowisk.


TOP 200