Integracja á la Microsoft

Microsoft opublikował Beta 1 BizTalk Server 2004 i Beta 2 Host Integration Server 2004.

Microsoft opublikował Beta 1 BizTalk Server 2004 i Beta 2 Host Integration Server 2004.

Microsoft udostępnił właśnie pierwszą wersję Beta BizTalk Server 2004, który zgodnie z zapowiedziami ma zostać zintegrowany z dwoma innymi produktami serwerowymi: Commerce Server i Content Management Server. To fragment inicjatywy Microsoftu o nazwie Jupiter, której celem jest uproszczenie integracji aplikacji.

Kompletne środowisko

Wśród nowości wersji 2004 jest wsparcie dla POEL4WS (Business Process Execution Language for Web Services) - zarówno po stronie serwera, jak i w ramach narzędzi Visual Studio .Net. Kod POEL4WS będzie można debugować wprost w IDE Visual Studio. Oprócz tego BizTalk Server 2004 wyposażono w moduł do jednokrotnego logowania, moduł przepływu pracy oraz tzw. motor reguł biznesowych. System ma także ułatwiać integrację Excel i InfoPath z serwerowymi źródłami danych w czasie rzeczywistym (koncepcja BAM).

Integracja z Commerce Server i Content Management Server nastąpi najwcześniej pod koniec 2004 r. lub nawet w 2005 r., a nie w pierwszej połowie 2004 r., jak początkowo sądzono. Firma zapowiada, że do tego czasu BizTalk będzie zawierać podstawowe komponenty portalowe oraz integrować się ściśle z SharePoint Portal Server. Ceny BizTalk Server 2004 mają kształtować się następująco: 750 USD za Developer Edition, 1 tys. USD za procesor w wersji Partner Edition (do 4 partnerów zewnętrznych), 7 tys. USD za procesor w wersji Standard (do 6 partnerów zewnętrznych) oraz 25 tys. USD za procesor bez względu na liczbę komunikujących się partnerów.

HIS 2004 - jednak oddzielnie

Integracja rzeczywiście staje się "konikiem" Microsoftu. Oprócz wersji Beta 1 BizTalk Server 2004, Microsoft udostępnił ostatnio także drugą wersję beta pakietu - Host Integration Server 2004. Tym samym firma ucięła spekulacje, jakoby oprogramowanie to miało być oferowane wyłącznie jako element pakietów: BizTalk Server 2004, Commerce Server oraz Content Management Server.

Poprzednia wersja Host Integration Server 2000 została wprowadzona na rynek w sierpniu 2000 r. Celem jej wprowadzenia było ułatwienie integracji aplikacji działających w środowiskach IBM S/390 i zSeries oraz AS/400/iSeries z aplikacjami i usługami systemów Windows. Modyfikacje i ulepszenia wprowadzone w Host Integration Server 2004 mają ułatwić już nie tylko współpracę, lecz także migrację aplikacji z platformy IBM Web-Sphere do systemu Windows.

Host Integration Server 2004 umożliwia bezpośredni dostęp do systemu plików AS/400 i bazy danych IBM DB2/400 przez oprogramowanie SQL Server. Oprogramowanie zostało też wyposażone w mechanizm IP-DLC (Internet Protocol - Data Link Control) pozwalający na dostęp do aplikacji SNA (Systems Network Architecture) za pośrednictwem sieci IP. Użytkownicy HIS 2004 będą więc mogli bezpośrednio łączyć się z komputerami mainframe bez potrzeby korzystania z dodatkowych specjalizowanych kontrolerów, routerów itp.

Host Integration Server 2004 wyposażono w nowy mechanizm integracji transakcji udostępniający aplikacje działające na ww. platformach IBM jako usługi sieciowe .Net. Ma być zintegrowany z pakietem narzędzi Visual Studio .Net, przez co stanie się bezpośrednim konkurentem pakietów IBM Web-Sphere Studio czy BEA WebLogic Workshop.

Microsoft nie ujawnia na razie planów odnośnie do sposobu licencjonowania. Oficjalnie wiadomo jedynie, że ostateczna, samodzielna wersja Host Integration Server 2004 ma się pojawić w połowie 2004 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200