Instagram z nową opcją pozwalającą zwalczać fałszywe treści

Instagram (należący do Facebooka fotograficzny serwis społecznościowy) wprowadza do swojej usługi nową opcję, dzięki której użytkownicy będą mogli włączyć się czynnie do walki z fałszywymi wiadomościami.

I tak użytkownik tej usługi będzie teraz mógł oznaczyć oglądany post flagą oznaczającą, że według niego jest to próba oszustwa.

Tak oznakowane posty będą po weryfikacji – którą to czynność wykonuje powołana do tego celu grupa składająca się z odpowiednio przeszkolonych osób, którą wspomagają specjalne algorytmy oraz sztuczna inteligencja - usuwane z lokalizacji, w których użytkownicy wyszukują nowych treści. Ma to miejsce np. wtedy, gdy użytkownik usługi Instagram klika opcję „Eksploruj” lub wyszukuje interesujące go treści z użyciem hasztagów.

Zobacz również:

Żaden z serwisów społecznościowych Facebooka nie kontroluje obecnie czy hostowane przez niego informacje są prawdziwe. Dlatego Facebook podejmuje ostatnio szereg kroków zmierzających do tego, aby eliminować z nich wpisy, które noszą cechy fałszywej informacji i tak naprawdę dezinformują. Próba namówienia użytkowników usługi Instagram do włączenia się w tą walkę wpisuje się w tą strategię.

Facebook współpracuje obecnie z ponad 50 partnerami na całym świecie, którzy sprawdzają na różne sposoby treść umieszczanych na jego serwisach wpisów redagowanych w 42 różnych językach. Jednak na początek nowa opcja znakowania Instagramowych postów jako prawdopodobnie fałszywych zostanie udostępniona tylko użytkownikom zamieszkujących terytorium USA. Jeśli testy potwierdzą, że ta metoda walki z fałszywymi wiadomościami sprawdza się, zostanie ona zaproponowana również użytkownikom zamieszkującym inne kraje.


TOP 200