Inspirujące rozwiązania

W Polsce informatyka pozostaje ciągle dziedziną, której uczy się w oderwaniu od ekonomii, zarządzania, administracji czy wielu innych specjalizacji. A przecież właśnie dla nich nieustannie się rozwija.

Polskie i szwedzkie służby kryminalne prowadzą wspólnie śledztwo. Gdy następuje moment wspólnej pracy nad zgromadzonym materiałem dowodowym, strona polska przywozi sterty papierowych teczek, podczas gdy prokuratorzy szwedzcy wyjmują laptopa. To zdarzenie, to tylko jeden z licznych przykładów różnic, które wciąż nas dzielą od innych, bardziej zaawansowanych technologicznie i organizacyjnie państw.

Polska dopiero uczy się być innowacyjna. Jeśli chodzi o wyższe uczelnie ekonomiczne, zaledwie nieliczne oferują (lub planują uruchomić od następnego roku) kierunki, które ogółem można nazwać "informatyka w biznesie i administracji". Póki co, alternatywą drogich szkoleń są dla młodych ludzi - również drogie - studia podyplomowe obejmujące powyższe zagadnienie. Studenci mają zatem ograniczony wybór, lub raczej jego brak. Jak jednak wiadomo, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

O kreatywności studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mógł się przekonać każdy, kto choć raz odwiedził jej "aulę spadochronową". Ten główny hol uczelni wypełniony jest codziennie studentami promującymi swoje różne projekty i pomysły. Istnieje tu ponad sześćdziesiąt kół naukowych i organizacji prześcigających się w realizowaniu już istniejących oraz wymyślaniu nowych inicjatyw. Skąd biorą pomysły? Najczęściej ze zwyczajnej potrzeby. W studenckiej ofercie znaleźć można właściwie wszystko, co zainteresować może studenta uczelni ekonomicznej - od warsztatów dotyczących zagadnień konsultingowych czy inwestowania na giełdzie, przez programy kulturalne, po wyjazdy integracyjne i imprezy rozrywkowe. Studenci uczą się przedsiębiorczości, ćwiczą komunikację interpersonalną, rozwijają w praktyce swoją kreatywność oraz zdolność rozwiązywania problemów.

Przez długi czas kwestie związane z branżą IT rzadko gościły w studenckich inicjatywach. Pokutował mit, że to raczej domena pracy informatyków i o ile ktoś z własnej woli się tym nie interesował, strach mogła budzić w nim już sama myśl, że mógłby zostać zmuszony do korzystania z jakiegoś bardziej rozbudowanego, skomplikowanego systemu. Niewielu studentów opuszczających uczelnię ekonomiczną ma jakiekolwiek pojęcie, co oznacza data mining, czym jest system ERP lub czego właściwie dotyczy Business Intelligence. Tymczasem, są to obecnie nie tyle wspomagacze co niezbędniki w pracy kadry zarządzającej przedsiębiorstwami. Każde z wymienionych rozwiązań ułatwia czy umożliwia analizę informacji i problemów oraz podejmowanie decyzji.

We własne ręce

W odpowiedzi na brak kierunkowych szkoleń i programów studiów, kilku studentów Szkoły Głównej Handlowej wpadło trzy lata temu na pomysł stworzenia ogólnopolskiej konferencji Inspiring SoluTions, dotyczącej zastosowania innowacyjnych technologii w biznesie. Celem tej inicjatywy było nie tylko odkrywanie tajników branży IT przed studentami kierunków ekonomicznych, lecz także przekonanie ich, że gdziekolwiek nie podejmą pracy, znajomość oraz umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii będą warunkować rozwój ich kariery. Organizatorzy spotkań pragną nie tyle pokazać, że rozwój w tym kierunku jest ważny, co zaciekawić uczestników w takim stopniu, by po konferencji samoistnie interesowali się nowymi rozwiązaniami biznesowymi oraz wychodzili z własnymi inicjatywami w tej dziedzinie. Stąd hasło konferencji: Motywujemy, uczymy, inspirujemy.


TOP 200