Innowacyjne polskie firmy

W 13. rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazła się rekordowa liczba polskich firm - 36, o 8 więcej niż w 2011 r.

Ranking "Technology Fast 50", opracowywany przez Deloitte, skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne, bazując na tempie wzrostu ich przychodów operacyjnych. W jego głównej kategorii wyróżniono w tym roku aż 27 firm z Polski. Dziewięć trafiło do podkategorii "Wschodzące Gwiazdy - Rising Stars", a trzy zakwalifikowały się do kategorii "Wielka Piątka - BIG 5".

Polskie spółki stanowią aż 54% podmiotów obecnych w kategorii głównej rankingu i 60% we wszystkich kategoriach. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, mające jednak tylko dziesięć przedsiębiorstw. Trzecie miejsce zajmuje Rumunia z sześcioma firmami, choć liderem tegorocznego rankingu jest właśnie firma z tego kraju - Vola.ro. W rankingu znalazło się pięć przedsiębiorstw z Czech - w tym drugie w rankingu LiveSport - oraz po jednym ze Słowacji, z Litwy, Estonii i Serbii. W roku 2012 w rankingu jest aż 23 debiutantów.

Czołówka z Polski

Vola.ro, firma sprzedająca bilety lotnicze przez internet, ze wzrostem przychodów wynoszącym ponad 17 000% w ciągu pięciu lat, drugi rok z rzędu jest zwycięzcą w głównej kategorii rankingu. Jak pisaliśmy, druga pozycja należy do LiveSport z Czech, a dopiero na trzecim miejscu znalazła się polska spółka z Gliwic - , oferująca usługi i produkty z zakresu technologii VR, która w 2011 r. zadebiutowała w kategorii "Wschodzące Gwiazdy".

"Mieliśmy szczęście do ludzi, którzy tę firmę z nami stworzyli i teraz ją z nami rozwijają. Udało nam się zbudować zespół pasjonatów chcących podejmować ciekawe wyzwania, którzy odpowiadają za sukces firmy. Znaleźliśmy się również we właściwym czasie z właściwym pomysłem wykorzystania technologii, która bardzo dynamicznie się rozwija" - powiedział Jacek Jędrzejowski, prezes zarządu i3D. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze pięć innych firm: Inwestycje.pl (miejsce czwarte), NORIL (piąte), LGBS Polska (szóste), (ósme), Domenomania.pl (dziewiąte).

Polskie firmy zdominowały też podium kategorii "Wschodzące Gwiazdy", w której porównywane są firmy działające na rynku nie krócej niż trzy lata, ale nie dłużej niż pięć lat. Pierwsze miejsce zajęła firma Netwise, drugie Focus Telecom Polska, a trzecie Meble.pl. Wszystkie z Polski. W kategorii "Wielka Piątka" na podium znalazła się tylko firma eSKY.pl (miejsce trzecie), a przed nią czeska Internet Shop oraz rumuńska TeamNet International.

Ogólnie o tegorocznym rankingu

Średni wzrost przychodów firm uwzględnionych w zestawieniu wyniósł w ciągu pięciu lat (2007-2011) 1026%. To czwarty najwyższy wynik w 13-letniej historii rankingu. Jest on tylko nieznacznie niższy od wyniku ubiegłorocznego. Największy średni przychód w 2011 r. uzyskały firmy z Estonii z wynikiem 34,6 mln euro, na drugim miejscu znalazły się firmy z Czech z 17 mln euro, a na trzecim spółki z Rumunii (10,6 mln euro). Przychody wszystkich firm w zestawieniu wyniosły w sumie 459 mln euro, co oznacza ponad 13-proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Większość z nich zajmuje się tworzeniem oprogramowania (54%), usługami internetowymi (28%) lub tworzeniem rozwiązań sieciowych (10%).

"Z naszego rankingu wynika, że firmy technologicznie innowacyjne dobrze sobie radzą, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej. Szczególnie cieszy, że w pierwszej dziesiątce mamy aż sześć spółek z Polski. Warto też zauważyć, że w tym roku Czesi stracili drugie miejsce na rzecz Węgier" - mówi Marek Metrycki, lider projektu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Zestawienie obejmuje najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne. Są one uszeregowane według tempa wzrostu ich przychodów operacyjnych. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte porównuje podane przez nie dane finansowe. "Technology Fast 50 CE" jest częścią programu "Technology Fast 500 EMEA", którego wyniki zostaną zaprezentowane 29 listopada w Londynie.


TOP 200