Innowacyjna blokowa pamięć masowa dla środowisk hybrydowych

Chmura obliczeniowa szturmem podbija rynek. Wiele organizacji decyduje się na migrację do chmury publicznej, ale co w przypadku, gdy zależy nam na większej kontroli danych i poszczególnych elementów infrastruktury chmurowej? Rozwiązaniem jest budowa chmury hybrydowej w oparciu o środowisko HPE GreenLake Cloud Platform, które niedawno zostało wzbogacone innowacyjnymi rozwiązaniami blokowej pamięci masowej. Sprawdź, jakie korzyści niesie wdrożenie platformy HPE GreenLake w Twojej organizacji.

W dzisiejszym niezwykle dynamicznie rozwijającym się świecie zapewnienie dostępu do niezawodnej, skalowanej, szybkiej i wspierającej innowacje infrastruktury informatycznej jest krytyczne dla nowoczesnych organizacji. Wiele przedsiębiorstw, budując swoją infrastrukturę IT, opiera się na usługach zarządzanych (managed services), outsourcingu IT, body leasingu oraz chmurze obliczeniowej.

Chmura obliczeniowa i on-premise - dwa światy infrastruktury informatycznej

Na rynku znajdziemy również wiele firm, które w dalszym ciągu wykorzystują jedynie własną infrastrukturę informatyczną on-premise i stronią od publicznej chmury obliczeniowej, m.in. ze względu na obawę przed „wyniesieniem danych z serwerowni”.

W praktyce model on-premise narzuca organizacjom wiele ograniczeń. Z drugiej strony, w niektórych sektorach rynku zrezygnowanie z własnej infrastruktury IT na rzecz usług nie wchodzi w rachubę ze względów cyberbezpieczeństwa lub regulacji prawnych.

Odpowiedzią na te dylematy jest chmura hybrydowa, która umożliwia skorzystanie ze wszystkich zalet modelu usługowego, łącząc go z zaletami infrastruktury on-premise.

Chmura hybrydowa na bazie rozwiązań HPE GreenLake

Chmura hybrydowa to rozwiązanie pozwalające na połączenie dwóch lub więcej środowisk chmurowych w modelu dopasowanym do potrzeb klienta. Najczęściej w chmurze obliczeniowej łączona jest chmura prywatna (oparta na rozwiązaniach on-premise po stronie klienta) z chmurą publiczną (np. Microsoft Azure, Google Cloud Project czy Amazon Web Services).

Klientom poszukującym skalowalnej, wydajnej, rozwojowej, a także bezpiecznej infrastruktury IT firma HPE proponuje rozwiązanie HPE GreenLake Cloud Platform.

Platforma HPE GreenLake to rodzina elastycznych rozwiązań chmurowych umożliwiająca przedsiębiorstwom korzystanie z zaawansowanych usług chmurowych, takich jak obliczenia, przechowywanie i analiza danych, w sposób elastyczny i skalowalny. Dzięki niej użytkownicy uzyskują zunifikowany model zarządzania środowiskiem chmury hybrydowej – od brzegu sieci, poprzez centrum przetwarzania danych, aż do chmury publicznej – umożliwiając dla wybranych obciążeń zachowanie danych w lokalnej infrastrukturze IT, na sprzęcie znajdującym się u klienta.


Innowacyjna blokowa pamięć masowa dla środowisk hybrydowych

Niedawno firma HPE wprowadziła do oferty innowacyjny model blokowej pamięci masowej: HPE GreenLake for Block Storage powered by HPE Alletra Storage MP.

HPE GreenLake for Block Storage powered by HPE Alletra Storage MP – innowacyjny sposób na przechowywanie danych w infrastrukturze IT

Od 2019 roku Hewlett Packard Enterprise konsekwentnie realizuje swoją wizję rozwoju portfolio HPE GreenLake, która zakłada dostępność wszystkich produktów w modelu usługowym z zachowaniem opcji on-premise, dając klientowi swobodę wyboru dogodnego dla niego modelu rozliczenia kosztów.

Aktualnie klienci mogą wybierać spośród trzech modeli dostępności pamięci masowej:

  • usługa szytej na miarę HPE GreenLake,
  • usługa HPE GreenLake for Block Storage,
  • nabycie urządzenia HPE Alletra Storage MP z subskrypcją oprogramowania HPE GreenLake for Block Storage OS.

HPE GreenLake for Block Storage - pamięć masowa w modelu usługowym

Rozwiązanie HPE GreenLake Cloud Platform stanowi bazę dla HPE GreenLake for Block Storage, pierwszej na rynku pamięci masowej dostępnej jako usługa, z możliwością samodzielnego zarządzania oraz 100-procentową gwarancją dostępności dla krytycznych środowisk klienckich. Rozwiązanie działa jako usługa rozliczana na podstawie SLA, które określa wymaganą dostępność, wydajność oraz pojemność. Usługa jest dostarczana na bazie zestandaryzowanej infrastruktury dobranej przez ekspertów HPE na bazie zdefiniowanego SLA.

HPE GreenLake for Block Storage w modelu usługowym zostanie wprowadzony w najbliższym czasie również na rynek polski.

HPE Alletra Storage MP– przyszłościowe przechowywanie danych w modelu cloud-native

Kolejnym zupełnie nowym sposobem przechowywania danych jest macierz cloud-native bazująca na architekturze HPE Alletra Storage MP. Jest to macierz pozwalająca na hostowanie aplikacji zarówno w tradycyjnym modelu zakupowym CAPEX, jak i w modelach SaaS (Software-as-a-Service). W tej opcji klient otrzymuje zarówno fizyczny sprzęt, jak i subskrypcję na kompleksowe oprogramowanie do zarządzania. Samo zarządzanie odbywa się z poziomu chmury w oparciu o HPE GreenLake Cloud Platform i konsolę zarządzania danymi (HPE Data Services Cloud Console).

Uniwersalna pamięć HPE Alletra Storage MP

Innowacyjność HPE Alletra Storage MP (Multi Protocol) polega na tym, że ta sama architektura rozwiązania pozwala zbudować magazyny dla różnych rodzajów danych, a wszystko z bezproblemowymi opcjami rozbudowy oraz serwisowania. Na dziś są dostępne platformy o dostępie blokowym i plikowym. Mamy tu do czynienienia z Software Defined Storage – oprogramowanie określa działanie pamięci masowej, wykorzystując przy tym standardową architekturę sprzętową.

Wykorzystanie zunifikowanych narzędzi, jak HPE GreenLake Cloud Platform oraz HPE Data Services Cloud Console, pozwala uzyskać łatwość zarządzania jak przy chmurze publicznej i znacząco zmniejszyć czas potrzebny na bieżące utrzymywanie środowiska.

HPE GreenLake Cloud Platform zapewnia holistyczne podejście do infrastruktury IT i nie wymaga instalowania dodatkowych narzędzi do zarządzania.

Innowacyjna blokowa pamięć masowa dla środowisk hybrydowych

Przykłady wykorzystania macierzy cloud-native HPE Alletra Storage MP

Rozwiązanie HPE Alletra Storage MP świetnie sprawdza się we współpracy z aplikacjami kluczowymi dla działania danej organizacji. Z zachowaniem wysokich standardów wydajności i dostępności macierze HPE Alletra Storage MP można wykorzystać do:

  • budowy systemów kluczowych (tzw. mission critical), np. ERP, aplikacji bankowych, rozliczeniowych, baz danych,
  • budowy systemów zarządzania obiektami infrastruktury krytycznej, np. fabrykami, elektrowniami czy szpitalami,
  • konsolidacji danych na dużą skalę.

Niezawodność kluczem do sukcesu

Biorąc pod uwagę złożoność i rozproszenie dzisiejszych infrastruktur IT, niezbędne jest wsparcie techniczne o najwyższej jakości. Decydując się na platformę HPE GreenLake, klient ma do dyspozycji wsparcie HPE Services, które zostało zintegrowane z rozbudowanym modelem sztucznej inteligencji, będącej w stanie automatycznie rozwiązać większość problemów.

Dzięki standaryzacji komponentów sprzętowych znacznie łatwiejsza i sprawniejsza jest wymiana wadliwych elementów i przywrócenie pełnej zdolności operacyjnej bez wpływu na działanie usług opartych na HPE GreenLake Cloud Platform.

Usługi chmurowe HPE GreenLake rozwiązaniem problemów nowoczesnych organizacji

Ekosystem HPE GreenLake obejmuje najszerszą na rynku gamę rozwiązań od brzegu sieci po chmurę (edge to cloud) odpowiadającą na szeroki zakres potrzeb klienta. Do tego dochodzi możliwość zastosowania płatności na zasadzie abonamentu i tylko za rzeczywiście zużywane zasoby. Co istotne, HPE GreenLake pozwala na wdrożenie rozwiązań hybrydowych umożliwiających przechowywanie danych w modelu on-premise u klienta, co odróżnia go od popularnych chmur publicznych.

Firma nieustannie rozwija ofertę i – jak pokazują pokazują wprowadzone w tym roku nowości w obszarze storage – wychodzi naprzeciw najważniejszym i wciąż zmieniającym się wyzwaniom klienta.

Piotr Drąg

HPE - Storage Category & Data Services Business Development

Krzysztof Jaskólski

HPE - Regional Storage Category Manager

Innowacyjna blokowa pamięć masowa dla środowisk hybrydowychW celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]