Innowacje zmieniają biznes

W jaki sposób AI wpływa na budowanie strategii nowoczesnych przedsiębiorstw, czym jest nowoczesny multicloud i jak skutecznie ochronić dane przy rekordowo dużej powierzchni ataku? – opowiada Said Akar, Senior Vice President - Data Center Sales EMEA, Dell Technologies.

Foto: Pressfoto / Freepik

Jakie technologie są obecnie istotne i jakie kroki warto podjąć, aby wykorzystać ich potencjał?

Proces innowacji, który jest tu kluczowy, rozpoczyna się od pomysłu - wyobrażamy sobie rozwiązanie, które może napędzać postęp, a następnie przekształcamy ten pomysł w rzeczywistość. W Dell Technologies, innowacje są w centrum zainteresowań naszych inżynierów, zarówno tych pracujących nad sprzętem, jak i nad oprogramowaniem. Warto zaznaczyć, że większość z nich to specjaliści skoncentrowani na rozwoju i udoskonalaniu oprogramowania. Łącznie mamy ponad 28 000 opatentowanych rozwiązań.

Jednak droga do innowacji nigdy nie jest łatwa, m.in. dlatego prowadzimy badanie dotyczące innowacyjności [Dell Technologies Innovation Index - indeks oceniający dojrzałość innowacyjną organizacji na całym świecie - przyp. red.]. Aby osiągnąć nasze cele, współpracujemy zarówno z klientami, jak i z naszymi partnerami w ramach ekosystemu.

Jeśli chodzi o technologie, na których koncentrujemy się obecnie, to warto wymienić multicloud, czyli wykorzystywanie wielu chmur obliczeniowych, sztuczną inteligencję oraz technologię Edge Computing, która pozwala na przetwarzanie danych na brzegu sieci. Oczywiście, bezpieczeństwo też zawsze jest priorytetem, zwłaszcza w kontekście rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Oprócz tego, przyszłość pracy stała się szczególnie ważnym tematem po pandemii. Nadal jesteśmy zaangażowani w badania i rozwijanie technologii, które pozwolą na bardziej elastyczne i efektywne modele pracy.

Myślę, że warto rozwinąć kwestię multicloud, która jest teraz bardzo istotnym tematem dla wielu organizacji, podczas ich cyfrowej transformacji.

Innowacje zmieniają biznes

Said Akar, Senior Vice President - Data Center Sales EMEA, Dell Technologies

Od samego początku ustaliliśmy, że celem nie jest jedynie przenoszenie wszystkich zasobów do chmury publicznej. Nasza wizja opiera się na chmurze hybrydowej, a dopiero później rozszerzamy ją o multicloud.

W kontekście multicloud można sobie wyobrazić, że dane klientów rozprzestrzeniają się w różnych lokalizacjach, zarówno na brzegu sieci, w głównych centrach danych, jak i w chmurach publicznych. Warto zadać sobie pytanie, jak klient może skutecznie zarządzać tymi danymi i obsługiwać swoje obciążenia? Chmury są atrakcyjne ze względu na efektywność, łatwość obsługi i potencjalne oszczędności, ale jeśli rozwiązanie nie jest właściwie zaplanowane, może nam przynieść więcej wyzwań niż pożytków. Wielu klientów doświadczyło trudności w związku z migracją do chmur lub utrzymaniem porządku w wielu chmurach. Niekiedy koszty wzrastały, a poziom bezpieczeństwa był niewystarczający. Dlatego podkreślamy, że kluczowe jest posiadanie odpowiedniej strategii oraz korzystanie z odpowiednich technologii i doświadczenia.

Nasze podejście do multicloud opiera się na zasadzie "multicloud by Design." To oznacza, że skupiamy się na planowaniu i projektowaniu rozwiązań, które uwzględniają zarządzanie wieloma chmurami od samego początku.

Coraz większą rolę odgrywa teraz sztuczna inteligencja. W jaki sposób Dell Technologies podchodzi do jej wykorzystania?

Sztuczna inteligencja odgrywa ogromną rolę w transformacji biznesowej. Jak powiedział Michael Dell, "Jeśli nie stosujesz sztucznej inteligencji w swojej organizacji i nie myślisz intensywnie o nowej koncepcji jej rozwoju, już jesteś w tyle"*. AI stała się bardzo popularna, szczególnie dzięki dostępności rozwiązań takich jak GPT (Generative Pretrained Transformer). Wiele firm chciałoby wykorzystać AI, ale często nie wie, od czego zacząć lub jak zintegrować tę technologię z działalnością biznesową.

Istnieje wiele przypadków użycia, od generowania treści po generowanie kodu, od asystenta w centrum obsługi klienta, po inteligentnego asystenta sprzedaży, od systemu bezpieczeństwa infrastruktury, po asystenta HR czy biznesowego. Przedsiębiorcy i decydenci biznesowi zaczynają analizować przypadki użycia i identyfikują te, które są kluczowe dla ich działalności. Chcą je wdrożyć, uzyskać lepsze wyniki i konkurować na tym polu z rynkiem. Zaczynają także zadawać sobie pytania: od czego zacząć? Jak zrealizować projekt? Jak sprostać wyzwaniom?

Jak wygląda kwestia wykorzystania infrastruktury w przypadku rozwiązań opartych na AI?

Uruchamianie obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją wymaga wydajnej infrastruktury. W miarę rozwoju technologii AI, potrzeba coraz więcej mocy obliczeniowej, co z kolei wpływa na zużycie energii i potrzebę skomplikowanego chłodzenia. Wykorzystanie specjalnych procesorów i serwerów staje się kluczowe. W tym kontekście firma Dell nawiązała silne partnerstwo z firmami takimi jak Nvidia, Intel czy AMD, aby zapewnić odpowiednią infrastrukturę do obsługi różnych obciążeń AI. Jest to szczególnie istotne, ponieważ modele językowe AI mają duży potencjał, ale wymagają specjalnych zasobów obliczeniowych.

Wykorzystanie danych jest kluczowe w wielu aspektach działalności – w jaki sposób Dell Technologies wspiera w tym obszarze swoich klientów?

Organizacje muszą skoncentrować się na jakości danych, aby osiągnąć pożądane rezultaty. To jest kluczowy element w tym procesie, a my pomagamy organizacjom radzić sobie z tym wyzwaniem i osiągać najlepsze wyniki, poprzez efektywne zarządzanie danymi.

W przypadku nieustrukturyzowanych danych, które są rozproszone na różnych platformach, takich jak chmura, dostawcy publiczni i inne źródła - to znaczące wyzwanie. Zarządzanie w tym przypadku wymaga uwzględnienia różnych lokalizacji i źródeł danych.

W jaki sposób firmy mogą chronić swoje dane w dobie intensywnego rozwoju AI?

Bezpieczeństwo i prywatność to priorytetowe kwestie, również mocno związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Korzystanie z AI i z dużych modeli językowych oznacza, że organizacje muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i ochronę swoich danych, aby uniknąć naruszenia prywatności lub wycieku poufnych informacji.

Dell Technologies potrafi pomóc przedsiębiorstwom w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami, dostarczając odpowiednią infrastrukturę i rozwiązania. Współpracujemy z dostawcami usług i klientami, aby zapewnić wybór i elastyczność w zakresie infrastruktury AI.

W kontekście bezpieczeństwa ważne jest nie tylko zapobieganie zagrożeniom, ale również skupienie się na strategiach takich jak Zero Trust. Jest to ważny krok w walce z rosnącą liczbą cyberataków, a nasze partnerstwa z Departamentem Obrony USA i innymi organizacjami mają na celu zapewnienie możliwości wdrażania takich strategii.

Kiedy mówimy o wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa i prywatności, kluczowym krokiem jest dokładna analiza dostępnych zestawów danych. Musimy zdecydować, czy warto korzystać z chmury, otwartych źródeł, publicznego oprogramowania, czy też lepiej jest zbudować własne rozwiązanie. To strategiczne wybory, które muszą być starannie przemyślane.

Nasza właściwa strategia odzyskiwania danych wykorzystuje zasoby wielu dostawców chmury, takich jak AWS, Microsoft, Alibaba Cloud i Google Cloud. W rezultacie mamy ponad 1800 klientów, którzy chronią aż 17 eksabajtów danych w chmurze.

Naszym priorytetem jest ochrona przed cyberatakami, które stają się coraz bardziej zaawansowane, a powierzchnia ataku nigdy nie była większa.

Jak podchodzi Pan do wykorzystania dostępnych publicznie danych jako punktu wyjścia dla organizacji, które chcą wdrożyć technologie sztucznej inteligencji i rozpocząć pracę z takimi narzędziami jak GenAI?

Wykorzystanie publicznie dostępnych danych, które nie są wrażliwe ani poufne, jest dobrym sposobem na szybkie wejście na rynek i rozpoczęcie pracy nad konkretnymi przypadkami użycia AI.

Warto rozważyć wykorzystanie gotowych modeli lub wstępnie wyszkolonych narzędzi, które można dostosować do własnych potrzeb. Jest to szybszy sposób, nie wymagający natychmiastowego budowania zaawansowanych rozwiązań bazujących na krytycznych danych.

Jestem świadomy, że firmy np. instytucje finansowe mają szczególne obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności swoich danych. Dlatego ważne jest, aby istniały rozwiązania umożliwiające korzystanie z technologii AI w sposób, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony danych.

Dell Technologies oferuje trzy kategorie usług, które mogą pomóc klientom w zarządzaniu danymi, wdrażaniu technologii AI oraz szkoleniu personelu. Te usługi pomagają organizacjom w rozwoju i implementacji rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji oraz w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności danych.

Jakie są plany Dell Technologies na kolejne nowe produkty w przyszłości, nowe strategie?

Klienci doceniają inwestycje firmy w badania i rozwój oraz możliwość dostosowywania rozwiązań do ich indywidualnych potrzeb. Dell Technologies będzie kontynuował rozwijanie rozwiązań opartych na technologii AI i multicloud oraz koncentrował się na potrzebach klientów w zakresie dostarczania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Nasza firma zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie sztucznej inteligencji. Nasz sukces wynika z konsekwentnego podejścia do rozwoju i sprzedaży rozwiązań, zwłaszcza w obszarze AI, koncentrując się na bezpieczeństwie, chmurze, rozwiązaniach edge i przyszłości pracy.

*Źródło cytatu: https://www.linkedin.com/pulse/putting-ai-work-michael-dell/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200