Innowacje w chmurze

Znacząca ilość aplikacji i narzędzi została już przeniesiona do funkcjonowania w chmurze. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dostępu do zasobów z każdego miejsca, ale także ich elastyczne skalowanie. Nie tylko znane technologie są przenoszone do chmur, ale pojawiają się także ciekawe innowacje. Przedstawiamy kilka przykładów usług, które pozwalają na nowo wykorzystać potencjał chmur.

Superkomputer w chmurze

Technologia IBM Watson została udostępniona dla deweloperów w chmurze, co umożliwia tworzenie aplikacji z wykorzystaniem zaawansowania systemu. IBM udostępnia IBM Watson Developers Cloud, utrzymywany w chmurze jako zestaw zasobów, włączając w to narzędzia programistyczne, materiały edukacyjne oraz dostęp do interfejsu tworzenia aplikacji dla Watson. System może zostać wykorzystany na potrzeby programistów do różnych zastosowań, ale szczególnym przykładem może być medycyna. Wykorzystanie mocnych superkomputerów do walki z chorobami nie jest nowością, ale przeniesienie obliczeń naukowych do chmury może oznaczać znaczny postęp w tej dziedzinie. Przykładowa aplikacja dla IBM Watson pracującego w chmurze, potrafi skanować bazy danych oraz uczyć się analizy DNA.

Microsoft Office 365 dla iPad

Informacja o ukazaniu się Microsoft Office 365 dla iPad nie stanowi nowości zmieniającej spojrzenie na technologie chmur. Od lat świat IT czekał jednak na wersję Microsoft Office dla iPad. Ostatecznie w lutym bieżącego roku Microsoft zaprezentował taki zestaw aplikacji. Narzędzie jest dostępne dla użytkowników posiadających subskrypcję Office 365, natomiast pliki są przechowywane w ramach usług pamięci masowych Microsoft OneDrive oraz SharePoint. Z punktu widzenia użytkowników bezpieczna synchronizacja danych do chmury jest dobrym rozwiązaniem. Aplikacje są przystosowane do pracy na tabletach i wspierają wszystkie dedykowane funkcje nawigacyjne. Warto podkreślić, że Office 365 jest aktualnie dostępny także dla OS X oraz Android.

Basic6

Basic6 to konsola do zarządzania serwerami w chmurach i centrami danych. Pozwala ona na integrowanie i zarządzanie różnymi środowiskami – przykładowo Amazon Web Services oraz Box. Wykorzystanie konsoli, w jednym widoku pozwala zrealizować zdania takie, jak zarządzenie kontami, konfigurację haseł i kontrolę funkcjonalności Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) i wiele innych. Wszystkie elementy są widoczne na jednym ekranie i pozwalają na zintegrowaną kontrolę nad serwerami w centrum danych (Linux, Mac, Windows, VMWare). Główną innowacją Basic6 jest możliwość pracy w czasie rzeczywistym dla różnych usług AWS w tym samym czasie. Większość funkcjonalności jest zarządzania przy wykorzystaniu struktury drzewa z poziomu panelu z lewej strony konsoli. Aktualnie jest ona dostępna jako wtyczka dla konsoli MMC, ale planowane jest wkrótce udostępnienie wersji webowej. Dodatkowo, oprogramowanie umożliwia audyt zmian dotyczących konfiguracji różnych usług chmurowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200