Innowacje to efekt ciężkiej pracy i źródło wymiernych korzyści dla biznesu

O mistrzach innowacji, skutecznym ich wdrażaniu oraz związanych z nimi korzyściach biznesowych podczas III Kongresu Lidera Informatyki mówili Leszek Maśniak z firmy Gartner i Jarosław Hermann, dyrektor obszaru operacji i IT w Axa Polska.

Jak tłumaczy Leszek Maśniak z firmy Gartner, który kieruje w Polsce programem doradczym adresowanym do szefów informatyki i członków zarządów odpowiedzialnych za technologię, mistrzowie innowacji to ludzie ciężkiej pracy, pasji, konsekwentnego dążenia do celu. Jego zdaniem najlepsi innowatorzy powinni być skupieni na jednym celu i powinni poszukiwać różnych metod dotarcia do niego. "Innowatorzy dopuszczają płynność i różne metody dążenia do celu, rozważają rozmaite środki. Spędzają więcej czasu na zrozumieniu problemu niż na jego rozwiązaniu. Zaczynają od tego co chcą osiągnąć i szukają możliwych dróg dotarcia do niego" - mówi Leszek Maśniak.

Jarosław Hermann, dyrektor obszaru operacji i IT w Axa Polska uważa jednak, że nie w każdej firmie potrzebna jest innowacyjność, nie we wszystkich branżach. Są branże, w których nie ma konkurencji i wtedy nie ma potrzeby wydawać dużych środków finansowych na innowacje. "Nie jesteśmy skazani na innowacyjność. Kluczowe jest pytanie czy dane, innowacyjne działanie przynosi korzyści biznesowe. Jeśli nie to zaczyna być to fanaberią. Właśnie dlatego, że nowinki technologiczne, którymi interesuje się IT często nie przynoszą korzyści biznesowych, biznes postrzega tego rodzaju innowacje z dużą dozą sceptycyzmu" - mówi Jarosław Hermann.

Zobacz również:

  • WWDC 2024 - relacja z konferencji okiem redakcji Computerworld
  • Innowacje – co je napędza, a co hamuje

Zdaniem Jarosława Hermana innowacyjność trudno zaplanować i wprowadzić od razu w całej firmie. Istnieje duże ryzyko, że rozbije się ona o kulturę korporacyjną i bariery ludzkie. "Jestem za metodą małych kroków. Wykorzystaliśmy ją w Axa wdrażając zwinne metodyki zarządzania do produkcji. Zaczęliśmy od małych fragmentów i kiedy zobaczyliśmy pozytywne efekty, zaczęliśmy stopniowo rozszerzać wykorzystanie metodyki scrum na kolejne obszary organizacji" - opowiada dyrektor obszaru operacji i IT w Axa Polska. Uważa on, że taka metoda pozwala posmakować członkom zespołu sukcesu i daje zapał do dalszej pracy. Niezbędna jest też przestrzeń do popełniania błędów.

Zdaniem prelegentów we wdrażaniu w organizacji innowacji niezbędne jest jej mierzenie i pokazanie korzyści biznesowych. Ze względu na to, że innowacyjność jest obarczona dużym ryzykiem, w organizacji potrzebny jest lider, który będzie miał wizję, ale będzie też rozumiał ryzyko i będzie potrafił nim zarządzać i motywować zespół do działania. W czasie kongresu prelegenci podkreślali też jak ważna jest otwartość na innowacje i poparcie dla innowacyjnych projektów zarządu firm. Bowiem na końcu to właśnie zarząd będzie musiał wziąć odpowiedzialność za ryzyko wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, produktów czy działań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200