Inna Java z Microsoftu?

Microsoft będzie licencjonował producentom oprogramowania Visual Basic for Applications.

Microsoft będzie licencjonował producentom oprogramowania Visual Basic for Applications.

Na początku czerwca br. Microsoft ogłosił nową strategię dotyczącą licencjonowania języka skryptowego Visual Basic for Applications (VBA) w wersji 5.0. Wykorzystywany jest on do tworzenia aplikacji znajdujących się w pakiecie Microsoft Office. Licencjonowanie VBA ma umożliwić producentom oprogramowania włączenie obsługi tego języka do swoich produktów oraz połączenie ich z programami Microsoftu, takimi jak Word czy Excel. Eksperci twierdzą, że ostatnie działania "giganta z Redmond" są odpowiedzią na coraz silniejszą pozycję na rynku języka Java firmy Sun Microsystems. Obecnie Visual Basic for Applications 5.0 jest w wersji testów beta.

Eksperci twierdzą, że już ok. 100 producentów wyraziło chęć podpisania umowy licencyjnej z Microsoftem. Do tej pory Visual Basic for Applications stosowany był wyłącznie w pakiecie MS Office. Dzięki tej umowie producenci będą mogli otrzymywać VBA bezpośrednio od Microsoftu i tworzyć swoje programy w tym samym języku, co producent Office'a. Do tej pory musieli oni korzystać z klonów tworzonych przez niezależnych producentów.

Biblioteki niezbędne do pracy aplikacji napisanych w tym języku rozprowadzane będą w następnej wersji Microsoft Office i Visual Basic oraz kolejnych wersjach aplikacji, takich jak: Adobe Photoshop, AutoCAD Autodesku, ABC Suite Micrografx'a, Chameleon NetManage'a, RS Tools firmy Rockwell Software, Data Mart Solution firmy Sagents, SAP R/3 oraz Visio Corp.

Microsoft będzie licencjonował język Visual Basic for Applications przez dwie firmy: Mystic River Software Inc. oraz Summit Software Co. Oferować one będą wsparcie techniczne, związane z integracją tego języka, oraz konsultacje dotyczące jego wdrażania.

Microsoft powiadomił także o planach stworzenia Visual Basic Script, który będzie służył jako język skryptowy dla Internet Explorera, internetowej przeglądarki Microsoftu. Będzie on dostępny bezpłatnie i pojawi się w ofercie firmy pod koniec czerwca br. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli tworzyć strony WWW, na których będą umieszczane elementy wykorzystujące technologię Microsoftu ActiveX oraz stworzone za pomocą języka Java.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200