Inicjatywa i proaktywność są atutami kandydata

Z Jarosławem Mastalerzem, wiceprezesem mBanku ds. operacji i informatyki, rozmawia Lech Piesik.

Inicjatywa i proaktywność są atutami kandydata
Jakim pracodawcą jest mBank?

Na co dzień mBank przedstawia się jako atrakcyjny i stabilny pracodawca. Jesteśmy rozwojowi i innowacyjni. Niski poziom rotacji świadczy, że oferujemy stabilność. Zapewniamy program płatnych staży i praktyk, preferujemy rekrutację wewnętrzną, więc jeśli ktoś trafi do naszego banku, ma duże szanse na dalszy rozwój. Mamy szeroki system benefitów i dodatkowe świadczenia dla pracowników, a także konkursy. Wspieramy rozwój kompetencji przez dopasowane pakiety szkoleń i programy rozwojowe. Pracownicy mogą realizować z bankiem swoje pasje w działających u nas licznych sekcjach sportowych.

Informatyk szukający pracy zwykle nie zaczyna od banku, tylko od firmy informatycznej. Jak bank pozyskuje pracowników do działu IT?

Z jednej strony poszukujemy doświadczonych osób, najchętniej takich, które wcześniej pracowały w firmie informatycznej. Z drugiej strony szukamy również stażystów i praktykantów. Wielu z nich ma szansę na kontynuowanie kariery w mBanku. W pierwszym przypadku korzystamy często z poleceń i pozyskujemy osoby z rynku, w drugim przypadku szukamy głównie na uczelniach.

Jeżeli potrzebują Państwo pracownika, to kandydat musi spełniać określone na dane stanowisko warunki. Czy to wszystko?

Oczywiście, wszystko zależy od wymogów, jakie stawia przed pracownikiem dane stanowisko, ale od wszystkich kandydatów, niezależnie od tego, czy aplikują do zespołu IT czy do innego działu, oczekujemy identyfikowania się z wartościami naszej firmy. Ważne są również cechy osobowości. Szukamy ludzi proaktywnych, umiejących współpracować, takich, których cechuje elastyczność i szybkość działania.

Co się dzieje, jeżeli do banku zgłasza się z własnej inicjatywy informatyk szukający zatrudnienia? Ponieważ nie jest to inicjatywa banku, więc od razu słyszy: nie, dziękujemy? Czy szef IT pyta o kwalifikacje i umiejętności?

Cenimy taką inicjatywę i proaktywność. Jeśli mamy akurat wakat w obszarze, do którego pasuje zgłaszająca się osoba, zapraszamy ją do procesu rekrutacji. Jeśli nie mamy w danym momencie wakatu, zachowujemy CV w naszej bazie danych i wracamy do kandydata, kiedy tylko pojawi się odpowiednie stanowisko. Nasi rekruterzy zawsze w pierwszej kolejności przeszukują wewnętrzną bazę kandydatów.

Co jest ważniejsze: kwalifikacje czy umiejętności?

Nawet jeśli ktoś nie skończył politechniki, ale potrafi programować w C+, ma szansę na zatrudnienie w naszym banku. Zawsze sprawdzamy umiejętności, więc jeśli ktoś ma dyplom, a polegnie na teście, to odpada w procesie rekrutacji.

Przed naszymi pracownikami IT stawiamy coraz wyższe i inne niż dotychczas wymagania. Nasi ludzie muszą być mobilni, zmieniać wykorzystywaną technologię oraz tematykę pracy w zależności od potrzeb organizacji i bieżących projektów. Właśnie takie zachowania są promowane w zespołach. To stwarza również możliwości rozwoju i awansu nie tylko pionowego, ale również poziomego dla tych, którzy będą zainteresowani rozwojem swojej kariery.

Test wypadł pomyślnie. Siadam więc spokojnie w pokoju i… piszę kolejną aplikację?

Nasi projektanci IT nie zajmują się pisaniem kodu do nowych aplikacji – tworzą ważne biznesowo projekty. W mBanku nie pracujemy w IT w formule: zamawiający i dostawca. IT jest partnerem dla biznesu, z którym współtworzy nowatorskie rozwiązania nie tylko w zakresie technologii, ale i oferty produktowej. Informatyk, który przychodzi do pracy w mBanku, będzie tu robić biznes, ale nie tylko pisać kod źródłowy.

Z tego, co Pan powiedział, wynika, że bank w coraz większej mierze staje się „firmą informatyczną”…

mBank wyróżnia się na rynku bankowym wielkością i złożonością funkcji IT, w szczególności rozwoju i utrzymania systemów. Zakresem zadań, kompetencji i skalą działania dorównujemy średniej wielkości firmom produkującym oprogramowanie. W 2007 r. IT w naszym banku zatrudniało 261 osób, z czego 28% pracowało przy rozwoju systemów. Dzisiaj IT liczy prawie 400 osób, z których 58% to programiści odpowiedzialni za architekturę systemową, dewelopment i design. Przynosi to wymierne rezultaty – nowy mBank, czyli najnowocześniejszy serwis transakcyjny, nagrodzony m.in. Efma Accenture Innovation Awards w Paryżu, jest efektem pracy naszych ludzi, powstał naszymi własnymi siłami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200