Ingres pracuje nad wspomaganym sprzętowo silnikiem bazy danych

Firma zamierza wprowadzić nowy silnik, który wykorzystuje najnowsze mikroukłady do przyspieszania wykonywania zadań związanych z bazą danych.

Silnik, projektowany z firmą VectorWise, wywodzącą się z instytucji badawczej Centrum Wiskunde and Informatica z Amsterdamu, wykorzystuje zalety ulepszeń sprzętowych, takich jak szybsze czipy i większe pamięci buforowe, do wykonywania większej liczby zadań w tym samym czasie. Firma planuje zintegrowanie nowego kodu silnika ze swoją bazą danych w celu wykorzystania mechanizmów sprzętowych znajdujących się np. w nowym czipe Intel Xeon. Ten nowy mikroukład wykorzystuje do szybszego wykonywania zadań w pojedynczym rdzeniu, wbudowane technologie potokowe i specjalne zestawy instrukcji.

Niektóre aplikacje, takie jak gry wideo czy edycja fotografii są pisane pod kątem wykorzystania zalet najnowszych mikroukładów, ale systemy baz danych nie tworzono z myślą ich równoległego wykonywania.

Zobacz również:

  • Chmura obliczeniowa i usługi jej towarzyszące. Doradztwo, migracja, zarządzanie.
  • Chmura – naturalny kierunek migracji

Silnik VectorWise wykorzystuje ulepszone mechanizmy mikroukładów do obsługi wielu zbiorów danych w tym samym czasie, a nie szeregowo, przyśpieszając tym samym wykonanie jednoczenie zainicjowanych zadań.

Innym sposobem przyspieszenia, zastosowanym przez VectorWise, jest uproszczenie kodu i zmniejszenie jego zależności od danych. Typowa baza danych traci sporo czasu na skomplikowane rutyny, które mogą spowalniać wykonywanie zadań.

Dotychczas do wykonywania tego rodzaju zadań potrzebne były duże serwery, ale w opinii specjalistów Ingres zawansowane mikroukłady przenoszą te możliwości nawet na poziom laptopów - nowy silnik może umożliwić laptopom wykonywanie zadań, do których do tej pory potrzebne były kosztowne komputery.

Ulepszenia w zakresie wydajności dotyczą różnych mikroukładów, takich m.in. jak Intel Nehalem, ADM Opteron, jak również procesorów Intel Itanium i mikroukładów typu RISC.

Oficjalna data pojawienia się tego silnika na rynku nie jest znana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200