Infrastruktura fizyczna serwerowni

Podstawowe zasady budowy infrastruktury fizycznej serwerowni

Projektując system teleinformatyczny, należy przede wszystkim określić jego funkcjonalność oraz zapewnić integrację z infrastrukturą fizyczną, a także uwzględnić koszty jego rozmieszczenia i konserwacji. We współczesnych serwerowniach wyposażenie jest zwykle - przynajmniej w części - przebudowywane co dwa, trzy lata, z powodu rozwoju technologii. W dodatku szybko zmieniające się otoczenie biznesowe wymusza konieczność zmian. Sposoby i plany modernizacji serwerowni należy przewidzieć już w początkowym etapie projektowania tak, aby uniknąć w przyszłości problemów i konieczności ponoszenia wysokich kosztów przebudowy.

Infrastruktura fizyczna serwerowni

Diagram procesu projektowania systemu teleinformatycznego

Jeszcze kilka lat temu podstawą infrastruktury wszystkich serwerowni było specjalnie przygotowane pomieszczenie z tzw. podłogą techniczną, gdzie instalowano sprzęt sieciowy. Układy chłodzące w tym rozwiązaniu integrowano z pomieszczeniem, uwzględniając przyszłe potrzeby systemu. Systemy gwarantowanego zasilania były natomiast najczęściej instalowane w oddzielnym pomieszczeniu. Obecnie większość urządzeń zasilania i klimatyzacji jest przystosowana do montażu w znormalizowanych szafach, co zwiększa możliwości integracji i zarządzania. Dzięki tym rozwiązaniom dla małych i średnich serwerowni nie ma potrzeby budowy pomieszczeń o specjalnych funkcjach.

W związku z nowymi wymaganiami dotyczącymi niezawodności systemów teleinformatycznych zwiększyły się wymagania odnośnie do zasilania, klimatyzacji i zarządzania. Rozbudowa serwerowni wymusza zwykle zwiększenie poboru mocy i związany z tym wzrost zapotrzebowania na układy zasilania i chłodzenia. Obecnie wielu producentów oferuje znormalizowaną i standaryzowaną infrastrukturę serwerowni, w skład której wchodzą szafy i stojaki, jak również dedykowany do nich osprzęt.

Pomieszczenie serwerowni

W pomieszczeniu serwerowni zbiega się okablowanie strukturalne obiektu, kable światłowodowe, a także doprowadzenie łączy sieci rozległej WAN. W dużych serwerowniach zalecane jest stosowanie podłogi technicznej, co ułatwia prowadzenie przewodów i ewentualną rekonfigurację okablowania strukturalnego oraz poprawia warunki eksploatacji systemu. Należy jednak podkreślić, iż coraz częściej przy wyposażaniu serwerowni stosuje się znormalizowaną infrastrukturę, której zdolności montażowe są na tyle rozbudowane, że nie jest konieczne posiadanie w pomieszczeniu serwerowni podłogi technicznej. Podłoże w serwerowni powinno być niepalne (lub trudno palne) i antystatyczne, ze względu na bezpieczeństwo pracujących w pomieszczeniu urządzeń. Serwerownia winna mieć system ochrony przeciwpożarowej oraz być zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych. Pomieszczenie przeznaczone dla obsługi, powinno być wydzielone z pomieszczenia technicznego serwerowni. Powinno być też wyposażone w te same systemy zabezpieczenia, co pomieszczenie techniczne oraz w odporną na skutki pożaru szafę pancerną, przeznaczoną do przechowywania kopii zapasowych, pakietów oprogramowania oraz innych informacji i danych podlegających szczególnej ochronie. Ze względu na łatwość eksploatacji należy dążyć do tego, aby wszystkie pomieszczenia serwerowni, zarówno techniczne, jak i obsługi, były ze sobą połączone.


TOP 200