Infrastruktura fizyczna podstawą wirtualizacji

Obecnie większość systemów zasilania w serwerowniach jest przewymiarowana, co oznacza, że na przykład kilka zasilaczy wykonuje zadania, z którymi z powodzeniem poradziłoby sobie jedno urządzenie. Aby optymalnie zarządzać zużyciem energii, konieczne jest opomiarowanie najważniejszych zasobów serwerowni, tak by łatwo można było obliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie, jak i poprawnie rozpisać udziały poszczególnych obciążeń w całkowitym zużyciu energii.

Korzyści ze stosowania układów klimatyzacji wykorzystujących technologię Free-Cooling:

• niższe roczne zużycie energii,

• ograniczenie liczby godzin pracy sprężarek,

• zwiększenie niezawodności.

Warto podkreślić, że zielone centra danych, to nie tylko ograniczenie kosztów funkcjonowania, ale również ochrona środowiska naturalnego. Ten punkt widzenia coraz częściej podzielają nie tylko giganci branży teleinformatycznej obsługujący największe centra danych, lecz również mniejsze firmy z branży IT, jak i przedsiębiorstwa specjalizujące się w budowie centrów danych. Koszty budowy tzw. ekologicznego centrum danych nie są wiele wyższe (średnio o ok. kilkanaście procent), niż w przypadku serwerowni wykorzystującej technologie konwencjonalne. W minionym roku w nowo wybudowanym "zielonym centrum danych" Facebooka w Prineville USA, udało się osiągnąć współczynnik PUE na poziomie 1,07, co jest jednym z najlepszych rezultatów i oznacza o prawie 40 % większą efektywność w porównaniu z serwerowniami zbudowanymi w oparciu o rozwiązania konwencjonalne.

Rosnące wymagania wobec systemów zasilania i chłodzenia

Nowe wyzwania stawiane przed systemami teleinformatycznymi zwiększają równocześnie wymagania w zakresie zasilania, chłodzenia, nadmiarowości oraz niezawodności infrastruktury. Ze względu na krytyczne znaczenie systemów teleinformatycznych dla funkcjonowania organizacji i wymóg wysokiej ich dostępności, koniecznością staje się instalowanie urządzeń do ochrony zasilania.

Przy najbardziej krytycznych aplikacjach, do zabezpieczania odbiorników w wariancie zasilania centralnego od kilku lat są stosowane zasilacze UPS o budowie modułowej. Systemy takie są najczęściej instalowane w konfiguracji nadmiarowej N+1, ekonomicznie bardziej uzasadnionej niż redundancja typu 2N. Możliwość wymiany modułów podczas pracy urządzenia, skraca do minimum potencjalny czas naprawy - MTTR (Mean Time To Restoration). Innym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem rozwiązań modułowych jest ich skalowalność, dzięki czemu można dokładniej dopasowywać moc UPS-a do aktualnego obciążenia. Cecha ta jest wyjątkowo istotna w przypadku zabezpieczenia zasilania dużych centrów przetwarzania danych budowanych etapowo, gdyż pozwala zmniejszyć początkowe nakłady inwestycyjne i uzyskać lepszą sprawność.

Infrastruktura fizyczna podstawą wirtualizacji

Średnia gęstość mocy w szafie

Wobec tendencji do zwiększania upakowania urządzeń IT i w następstwie generowania w szafach dużych ilości ciepła, znacznie zwiększyło się ryzyko awarii spowodowanych zbyt wysoką temperaturą. Obecnie największym problemem związanym z wyższą gęstością mocy, jest dostarczanie chłodnego powietrza do urządzeń w szafie, a w szczególności do tych umiejscowionych w górnej jej części. Inny problem związany z chłodzeniem w serwerowni, to powstawanie lokalnych punktów o podwyższonej temperaturze. Dlatego w środowiskach o trudnych warunkach chłodzenia coraz częściej stosuje się dodatkowe układy wentylatorów wymuszających obieg powietrza.

W przypadku chłodzenia szaf ustawionych w rzędach, ważne jest zapewnienie właściwych parametrów strumienia powietrza chłodzącego pomiędzy szafami. W sytuacji, gdy chłodne powietrze (doprowadzane do sali i poszczególnych urządzeń) miesza się z gorącym powietrzem odprowadzanym z pomieszczenia, system chłodzenia pracuje wyjątkowo nieefektywnie, co przekłada się oczywiście na większy pobór mocy koniecznej do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz szaf.

Równie ważne jak utrzymanie odpowiedniej temperatury jest zapewnienie właściwej wilgotności w pomieszczeniu serwerowni, gdyż jej zbyt niski poziom może być przyczyną powstawania wyładowań elektrostatycznych w urządzeniach IT i w ich następstwie -uszkodzeń. Dlatego coraz częściej w centrach danych stosuje się rozwiązania chłodzące dedykowane systemom teleinformatycznym. Oprócz lepszej wydajności, zapewniają także właściwy poziom wilgotności, czego brak w przypadku klasycznych układów klimatyzacyjnych (tzw. klimatyzacja komfortu). Kolejne, równie ważne obecnie zadanie stawiane przed systemami chłodzenia, to zapewnienie odpowiednich warunków w zakresie poziomu hałasu (akceptowalnego przez personel IT), którego źródłem są pracujące urządzenia.


TOP 200