Informacja ponad wszystko

Universal Content Management 10g to pierwsza wersja oprogramowania ECM wprowadzona przez Oracle po przejęciu firmy Stellent.

Universal Content Management 10g to pierwsza wersja oprogramowania ECM wprowadzona przez Oracle po przejęciu firmy Stellent.

Oracle wprowadził do sprzedaży pakiet Universal Content Management 10g Release 3 - pierwszą wersję oprogramowania do zarządzania treściami ECM (Enterprise Content Management), która ma być elementem ogłoszonej niedawno przez tę firmę długofalowej strategii rozwoju aplikacji klasy ECM. Pakiet ten jest oparty na technologii firmy Stellent i jej oprogramowaniu oferowanym wcześniej pod nazwą Stellent Universal Content Management. Oracle zmienił nieco nazwę pakietu, aby podkreślić, że wchodzi on w skład zestawu oprogramowania middleware - Oracle Fusion. Katalogowa cena licencji na Oracle UCM 10g Release 3 zaczyna się od 100 tys. USD za każdy procesor.

Universal Content Management 10g jest platformą ECM umożliwiającą przechwytywanie, przechowywanie, zarządzanie, przeszukiwanie i publikowanie treści zapisanych również w plikach bez tekstowej struktury, a więc nie tylko standardowych dokumentów, ale również plików dźwiękowych lub wideo. W nowej wersji oprogramowania Oracle zachował interfejsy umożliwiające współpracę platformy Stellent z aplikacjami niezależnych producentów, choć zmodyfikował ją pod kątem integracji i współpracy z własnym oprogramowaniem.

Universal Content Management został wyposażony w nowe, uniwersalne mechanizmy umożliwiające wybór i współpracę z różnymi systemami do zarządzania pamięcią masową oferowanymi m.in. przez Oracle, BMC Software, Fujitsu lub Network Appliance. Na razie jednak jedyną relacyjną bazą danych oferowaną jako gotowy do instalacji zestaw wraz z Universal Content Management jest Oracle 10g. Oprogramowanie zostało też rozszerzone o możliwość integracji z Microsoft SharePoint, bo wcześniej Stellent udostępniał tylko opcjonalny interfejs do tego systemu dla innego swojego pakietu - Unified Records Management. Oracle poprawił możliwości integracji Universal Content Management z Oracle Portal Server i Oracle WebCenter Suite, a także portalami oferowanymi przez innych producentów, jak BEA Systems, IBM i Sun Microsystems.

Ulepszone zostały również konwertery formatów, m.in. oprogramowanie pozwala na automatyczną transformację dokumentów Microsoft Word do formatu Adobe PDF. Jeśli zaś chodzi o mechanizmy przeszukiwania treści, Stellent oferował wbudowaną wersję OEM narzędzi firmy Verity (obecnie należącej do Autonomy) lub opcjonalnie konkurencyjną przeszukiwarkę zasobów korporacyjnych opracowaną przez Fast Search & Transfer. W nowej wersji Oracle umożliwił również wykorzystanie technologii SES (Oracle Secure Enterprise Search) - odpowiednia licencja jest dołączona do pakietu Oracle UCM.

Większa konkurencjana rynku ECM

Najważniejszą konkurencją dla Oracle ECM są rodziny pakietów EMC Documentum, IBM FileNet, a także oprogramowanie oferowane przez Microsoft i Open Text. Oracle ma jednak nadzieję, że jego oprogramowanie znajdzie odbiorców wśród użytkowników już wykorzystujących aplikacje i bazy danych tej firmy, ale także innych przedsiębiorstw, przede wszystkim takich, które dotąd nie korzystały jeszcze z systemów klasy ECM.


TOP 200