Indie chcą mieć własny, mobilny system operacyjny

Rząd Indii zachęca rodzime firmy IT do stworzenia własnego systemu operacyjnego zarządzającego mobilnymi urządzeniami, który będzie w stanie rywalizować z systemami Android i iOS. Analitycy wydają się być jednak zgodni co do tego, że szanse na zrealizowanie takiego planu są znikome.

Grafika: Pixel-shot/Shutterstock

Minister odpowiedzialny w rządzie Indii za rozwój rynku IT powiedział kilka dni temu, że jego resort chce zachęcić przemysł i instytucje naukowe do podjęcia trudu opracowania rodzimego, indyjskiego mobilnego systemu operacyjnego. Najwyższy czas, aby Hindusi posiadający smartfony mieli możliwość używania takiego oprogramowania, uniezależniając się od tego co im proponują twórcy systemów Android i iOS, czyli firmy Google i Apple, powiedział minister.

Analitycy rynkowi podchodzą sceptycznie do takiego planu i wyrażają obawy, czy rodzimy system operacyjny będzie w stanie stawić czoła systemom Android i iOS. Zwracają uwagę na to, że nie jest to pierwsza próba stworzenia przez Indie własnego systemu operacyjnego, ani też kraj ten nie byłby pierwszym, który podejmie teraz taką próbę. Ambicje takie miała np. wcześniej chińska grupa Alibaba i podejmowane przez nią próby spaliły na panewce, tak iż systemy Android oraz iOS dalej panują niepodzielnie w Państwie Środka.

Zobacz również:

  • Ujawniono nowe funkcje smartfonów Samsung Galaxy
  • Linux 6.0 – już jest
  • Linuks: Torvalds zapowiada koniec dominacji języka C

Prawda jest taka, że większość użytkowników smartfonów przyzwyczajona jest używania konkretnych aplikacji, takich jak Facebook, TikTok, Instagram czy Twitter. Zmieniając system operacyjny musieliby z nich zrezygnować i to jest główna barierą, którą jakikolwiek nowy system operacyjny byłby w stanie pokonać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200