In-memory bazą dla kolejnych generacji systemów SAP

Efektywne wykorzystanie technologii in-memory ma być jednym z głównym priorytetów SAP w kontekście dalszego rozwoju oprogramowania biznesowego. Za kilka miesięcy HANA ma być w stanie całkowicie zastąpić typową bazę danych w zastosowaniach transakcyjnych. Oparte na tej technologii środowisko HANA ma być również rozwijane pod kątem uproszczenia architektury oprogramowania.

Przedstawiciele kierownictwa SAP podkreślają, że tym co odróżnia środowisko SAP HANA od innych rozwiązań wykorzystujących technologię in-memory jest fakt, że platforma niemieckiego producenta została zaprojektowana pod kątem skalowalności i może z powodzeniem pełnić rolę samodzielnej bazy danych umiejscowionej w całości w pamięci operacyjnej. Według ekspertów SAP nie ma bowiem żadnych - typowo programowych - organiczeń w ilości danych obsługiwanych przez silnik HANA. W praktyce jednak większość wdrożeń środowiska HANA zakłada obsługę baz danych o wielkości od kilkudziesięciu gigabajtów do kilku terabajtów. W ramach własnej infrastruktury SAP utrzymywane jest oparte na platformie HANA środowisko bazodanowe o wielkości rzędu 100 TB. Zdaniem przedstawicieli SAP inni dostawcy wykorzystują technologię in-memory nie jako samodzielną bazę, a jako narzędzie pozwalające przyspieszyć przetwarzanie danych w typowych bazach.

Pierwszym, kompleksowym i dojrzałym rozwiązaniem biznesowym SAP opartym w pełni na środowisku HANA jest nowy, zapowiedziany w dniu wczorajszym system SAP 360 Customer. Oprogramowanie ma pozwalać na rozszerzenie zastosowań typowych rozwiązań klasy CRM w kontekście szerszego spojrzenia na interakcje z klientami.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Zmiany techniczne wprowadzone w nowej wersji środowiska HANA mają pozwalać na podniesienie dostępności i bezpieczeństwa w zastosowaniach związanych z obsługą dużych ilości danych. Mowa tu m.in. o rozległych wdrożeniach HANA w centrach danych. Platforma SAP HANA SP5 to także usprawnienia m.in. w zakresie przetwarzania opartego na języku naturalnym, predykcji oraz obsługi aplikacji opartych na wiodących technologiach. Nowa wersja silnika HANA zawiera również nowe funkcje pozwalające dodatkowo podnieść wydajność w kontekście realizowanego w czasie rzeczywistym przetwarzania strumieni danych.

Docelowo SAP HANA ma pełnić rolę jednego, spójnego środowiska wspierającego typowe procesy przetwarzania danych transakcyjnych (OLTP) z wyspecjalizowanymi zastosowaniami analitycznymi - przetwarzanie OLAP.

SAP aktywnie angażuje się też w rozwój sieci partnerów tworzących aplikacje oparte na technologii HANA. Tego typu rozwiązania najczęściej adresują stosunkowo wąski, mocno wyspecjalizowany obszar funkcjonalny. W ramach programu SAP Startup Focus niemiecki koncern wspiera już ponad 150 młodych firm specjalizujących się w rozwiązaniach biznesowych wykorzystujących potencjał HANA. Podczas odbywającej się w Madrycie konferencji SAPPHIRE NOW zapowiedziano także zamiar uruchomienia programu certyfikacji oprogramowania klasy Business Intelligence, narzędzi ETL i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa pod kątem zgodności z platformą HANA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200