Ile wynosi pierwsza wypłata?

Jest dobrze, ma być jeszcze lepiej. Zarobki w branży technologicznej utrzymują się na wysokim poziomie. Nawet jeśli zdobędziemy dopiero pierwszą pracę i zaczynamy karierę zawodową, mamy szansę na pensję powyżej średniej krajowej.

Pracownicy IT są drugą, zaraz po członkach zarządów, najbardziej zadowoloną z pracy grupą zawodową w Polsce – wynika z raportu firmy Sedlak & Sedlak. Satysfakcję z życia zawodowego deklaruje ok. 52% informatyków, w porównaniu do 33% ogółu Polaków. Jednym z powodów wysokiego zadowolenia są bardzo dobre pensje. Specjaliści z doświadczeniem mogą zarabiać nawet 10 tys. zł i więcej miesięcznie, a do tego należy doliczyć jeszcze premie i benefity, jak również szkolenia czy kursy językowe, które finansują pracodawcy. Fakt, że specjalistów na rynku jest za mało, sprawia, że wiele firm inwestuje również w to, aby pracownik czuł się bardzo dobrze w miejscu pracy – pojawiają się gabinety masażu, pokoje zabaw i wypoczynku czy tematyczne stołówki. A jaka jest wysokość pierwszych pensji? I co ma największy wpływ na wynagrodzenie?

Co wpływa na zarobki

Unia Europejska szacuje, że w 2020 r. będzie brakować około miliona specjalistów od IT, połowę z nich stanowią programiści. W Polsce jest co roku około 12 tys. absolwentów uczelni na kierunkach informatycznych. To oznacza, że w stosunku do zapotrzebowania firm i liczby wolnych wakatów jest ich zbyt mało.

Wysokość wynagrodzenia najbardziej determinuje doświadczenie zawodowe na tym samym lub podobnym stanowisku. Kolejnym czynnikiem jest forma współpracy – osoby zatrudnione na podstawie umów B2B (posiadające działalność gospodarczą) zarabiają średnio 20% więcej niż ich koledzy związani ze zleceniodawcą umową o pracę. Tutaj trzeba jednak zwrócić uwagę, że w przypadku prowadzenia firmy musimy samodzielnie odprowadzać ZUS i płacić podatki (dochodowe, czasem też VAT – zależnieod profilu działalności). Mamy więc inne zobowiązania, a także nie chroni nas żaden okres wypowiedzenia, więc ryzyko jest tutaj wyższe, co dobrze tłumaczy wyższe honorarium.

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • Kobiety w IT. Oczekiwania vs rzeczywistość

Poza tym znaczenie ma to, czy wcześniej pracowaliśmy dla rozpoznawalnej firmy, najlepiej międzynarodowej i z wykorzystaniem języków obcych, oraz czy odnieśliśmy sukcesy, np. świetnie zrealizowany projekt. Liczą się też umiejętności miękkie oraz praca w zespole.

Jeśli jesteśmy na początku kariery zawodowej, na pewno warto zdecydować się na ścieżkę programisty albo testera (manualny lub automatyczny). To właśnie na tych stanowiskach zarobki rosną najszybciej, bo jest duży popyt na te usługi. Mniejsze wzrosty i stagnacja panują natomiast w specjalizacjach związanych z obszarem infrastruktury oraz systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami. Kiedy zaczynamy pracę, raczej nie będziemy też otwierać własnej działalności i szukać kontraktów B2B. Bardziej trzeba liczyć się z tym, że wynagrodzenie będzie mniejsze i na umowę zlecenie. W zamian możemy jednak wynegocjować elastyczne godziny pracy, w tym pracę zdalną. Początkowo często warto zdecydować się na taką formę, ponieważ będziemy budować doświadczenie, co później może przydać się w kolejnych pracach – iod razu otrzymamy wyższe honorarium. W przypadku programistów na wyraźną podwyżkę można liczyć już po pierwszym roku pracy. Na wynagrodzenie wpływ mają również umiejętności analityczne.

Średnia krajowa raczej nie w IT

GUS informuje co miesiąc o średniej krajowej, a badanie obejmuje wyłącznie firmy zatrudniające powyżej 9 osób. Dla milionów Polaków średnie wynagrodzenie w sektorze firm za 2016 r. w wysokości 4277 zł brutto ciągle jest jednak poza zasięgiem. Połowa zatrudnionych nie zarabia na rękę nawet 2,5 tys. zł, natomiast pracownicy małych firm często godzą się na pensję wynoszącą ok. 2 tys. zł netto. W przypadku branży IT tak jednak nie jest – decydując się na pracę jako specjalista (np. programista), w dodatku w jednym z dużych miast, powinniśmy od razu otrzymać wynagrodzenie w wysokości ok. 4 tys. zł lub wyższe, szczególnie gdy uda nam się zdobyć pracę w firmie z kapitałem zagranicznym.

Liczy się źródło kapitału i branża

Chcąc zarabiać więcej i zwiększyć szanse na to, że otrzymamy stosunkowo wysokie wynagrodzenie już w pierwszej pracy, warto zdecydować się na pracodawcę z kapitałem zagranicznym. Takie firmy, często popularne marki międzynarodowe, płacą więcej niż firmy z polskim kapitałem. Największa różnica, jak wynika z „Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT 2016”, występuje wśród programistów aplikacji mobilnych. Wynosi aż 4639 zł w przypadku firm z kapitałem zagranicznym.

Wynagrodzenia specjalistów

Według „Raportu Płacowego Antal 2016” średnie wynagrodzenie brutto w branży IT wynosi aż 10 893 zł. Najbardziej poszukiwani kandydaci w sektorze IT to programiści wszelkich specjalizacji, choć na pierwszym miejscu znajduje się specjalista Java – może liczyć na największe zainteresowanie na rynku pracy. Powód? Szerokie zastosowania tego języka programowania w praktycznie każdej aplikacji webowej, do tego możliwość korzystania z rozwiązań open source i mnóstwo wiedzy (na wypadek, gdy trzeba zadać jakieś pytanie innym specjalistom). Specjaliści IT mogą najczęściej liczyć na następujące wynagrodzenia brutto:

Pracownicy mogą też korzystać z dodatkowych benefitów, takich jak: telefon, pakiety sportowe i medyczne, a czasami też samochód służbowy (na wyższych stanowiskach).

Kiedy spojrzymy na dane z serwisu wynagrodzenia.pl za rok 2016, mediana wynagrodzeń podstawowych specjalistów zatrudnionych w branży IT wynosiła 6625 zł brutto. Połowa z nich otrzymywała w minionym roku miesięcznie od 5150 do 8070 zł płacy zasadniczej, a specjaliści na stanowiskach eksperckich zarabiali od 9500 do 13 250 zł. Można więc założyć, że jeśli nie mamy doświadczenia, powinniśmy liczyć na średnie wynagrodzenie na nieco niższym poziomie niż mediana 6625 zł – celowalibyśmy w ok. 4000–4500 zł.

Z analiz firmy Sedlak & Sedlak wynika, że najlepiej opłacaną grupą specjalistów IT są architekci systemów oraz kierownicy projektów IT. Wynagrodzenia wyższe od przeciętnej otrzymują też specjaliści zatrudnieni w firmach z sektora ubezpieczeń i bankowości – tutaj jedna na cztery osoby zatrudnione w działach IT zarabia miesięcznie ponad 9 tys. zł brutto. Nieco mniej, ale lepiej od średniej zarabiają osoby zatrudnione w działach IT firm działających w branżach usług dla biznesu, telekomunikacyjnej oraz produkcji przemysłowej. Najgorzej opłacani są pracownicy działów IT w sektorów nauki i szkolnictwa, administracji publicznej oraz kultury i sztuki. Mediana ich wynagrodzeń brutto wyniosła w 2016 r. odpowiednio: ok. 4,2 tys. zł; 3,9 tys. zł oraz 3,5 tys. zł. Niezależnie od tego, gdzie chcemy zacząć pracę, warto od średniego wynagrodzenia odjąć ok. 20% i taka wysokość honorarium prawdopodobnie będzie nam przysługiwać (głównie ze względu na brak doświadczenia).

Duże miasto, duża wypłata

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wynika, że na najwyższe zarobki ciągle mogą liczyć osoby zatrudnione w Warszawie. Przeciętna wartość ich wynagrodzeń w ub. r. była wyższa o ponad 1,7 tys. zł od mediany dla całego kraju. Wynagrodzenie brutto wyższe od średniej osiągają też pracownicy działów IT we Wrocławiu, w Krakowie i Gdańsku. Najniższe średnie miesięczne wynagrodzenia brutto otrzymują zaś pracownicy działów IT ze Szczecina i Lublina. Tutaj raz jeszcze warto wspomnieć o kapitale zagranicznym – pracownicyIT w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiali średnio o 2,5 tys. zł brutto więcej niż osoby pracujące na analogicznych stanowiskach w organizacjach z większościowym kapitałem polskim.

Pracując w branży IT, nawet jeśli dopiero rozpoczynamy karierę, nie powinniśmy się też obawiać, że będziemy zarabiać poniżej średniej krajowej (patrz ramka). W IT jeden na czterech pracowników zatrudnionych na stanowisku specjalisty IT otrzymuje miesięczne wynagrodzenie na poziomie 8,1 tys. zł brutto. Co czwarty kierownik IT zarabia powyżej 13 tys. zł brutto. Z kolei mediana całkowitych wynagrodzeń dyrektorów działów IT wyniosła w 2016 r. niemal 16,5 tys. zł brutto miesięcznie.

W 2016 r. najwyżej opłacanym stanowiskiem z grupy stanowisk z działów IT był architekt (projektant) systemów IT oraz kierownik projektów IT. Mediana płac osób pracujących na takich stanowiskach wyniosła odpowiednio 11 tys. zł brutto i 10 tys. zł brutto miesięcznie. Administratorzy baz danych w zeszłym roku zarobili każdego miesiąca ok. 7,1 tys. zł brutto. Mediana wynagrodzeń brutto dla programistów C/C++ oraz programistów .NET wyniosła zaś odpowiednio 6,6 tys. zł oraz 6,2 tys. zł. Wynagrodzenie niższe od przeciętnej pensji w dziale IT mogą otrzymują natomiast m.in. testerzy oprogramowania, programiści PHP i graficy. Ciągle są to jednak stosunkowo wysokie zarobki na poziomie ok. 4–5 tys. zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200