Ile w Europie kosztuje szerokopasmowy Internet?

Jak wynika z raportu "European Broadband Benchmarks" średnia cena abonamentu za dostęp do Internetu o przepustowości 512 kb/s wynosi w Europie 74,61 euro (ok. 350 zł). Najtańszą usługę można było znaleźć w Szwecji – 1,96 euro za 1 Mb/s (ok. 9,2 zł). W raporcie porównano 730 taryf oferowanych w 2003 roku przez europejskich operatorów. Internet Standard udało się dotrzeć do informacji, podsumowujących sytuację telekomunikacyjną w naszym kraju.

Ile w Europie kosztuje szerokopasmowy Internet?
Opracowanie przygotowała firma konsultingowa Quantum-Web. Raport wskazuje, że ceny abonamentów szerokopasmowego Internetu spadają, a co za tym idzie usługa upowszechnia się w Europie. Jak podkreślają autorzy opracowania, wciąż najbardziej popularne są oferty xDSL. Pod koniec 2003 roku jedynie 27% usług szerokopasmowego Internetu na naszym kontynencie obejmowały inne rozwiązania (Internet przez kablówkę, satelitę, bezprzewodowy).

W raporcie czytamy, że ceny szerokopasmowego dostępu do Sieci w Europie Wschodniej są wciąż bardzo wysokie w porównaniu z ofertą operatorów zachodnioeuropejskich. "Penetracja broadbandu w krajach wschodnich europejskiego kontynentu jest niewielka, przeszkodą w rozwoju usługi jest drogi abonament w porównaniu z zarobkami użytkowników" - wskazuje Quantum-Web.

Zobacz również:

  • Rosja zachowuje połączenie z internetem. Czy będzie odcięta?
Ile w Europie kosztuje szerokopasmowy Internet?
W raporcie zestawiono usługi 83 operatorów - w sumie porównano 730 ofert. Autorzy opracowania wyliczyli, że średnia, miesięczna cena szerokopasmowego dostępu do Sieci wynosi w Europie 74,61 euro (ok. 350 zł) za łącze o transferze 512 kb/s. Najtańszą usługę stałego dostępu do Internetu oferował w 2003 roku szwedzki operator Bostream. Jak twierdzi Quantum-Web, abonament za korzystanie z łącza o parametrach 1 Mb/s wynosił jedynie 1,96 euro (ok. 9,2 zł). (Dziś w cenniku operatora znajdziemy cenę 298 koron szwedzkich, czyli ok. 151 zł).

Operatorem, którego wszystkie oferty, a więc począwszy od łączy 128 kb/s poprzez 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s, 1,5 Mb/s, 2 Mb/s a na 4Mb/s skończywszy okazały się najbardziej konkurencyjne, był francuski Cegetel. W kategorii najtańsze łącze o transferze 1536 kb/s zwycięzcą okazał się niemiecki Accor. Najdroższe były oferty szwajcarskich operatorów.

Do najbardziej popularnych technologii w Europie zaliczono ADSL, SDSL, VDSL oraz FWA.

Polskie pielesze

"Technologia ADSL dotrała już do Polski" - czytamy w raporcie - "Ale cena usługi jest zaporą w jej rozwoju. Autorzy opracowania wskazują, że na naszym rynku działa ponad 500 firm świadczących usługi dostępu do Internetu w tym przez kablówkę (największe z nich to UPC - 1 mln klientów, Vectra - 400 tys., Aster Group - 380 tys. oraz Multimedia Polska - 400 tys.). "W 2004 roku TP zamierza obsługiwać 400 tys. linii ADSL."

Ile w Europie kosztuje szerokopasmowy Internet?
Z opracowania Quantum-Web wynika, że pod koniec roku w naszym kraju było 7,31 mln internautów, a penetracja Internetu wynosiła niecałe 19%. Zdaniem autorów raportu, do końca 2003 roku było w Polsce jedynie ok. 70 tys. użytkowników szerokiego pasma (ADSL + Internet przez kablówkę). Firma konsultingowa nie chciała zdradzić źródła, na podstawie którego opracowała te dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200