Ile kosztują PC-ty z Pentium II?

Systemy wyposażone w nowy procesor Pentium II (Klamath) nie będą tanie.

Systemy wyposażone w nowy procesor Pentium II (Klamath) nie będą tanie.

Nie cena procesora Pentium II, a konieczność instalowania pojemnych pamięci podręcznych spowoduje, że systemy wyposażone w ten nowy układ nie będą tanie. Pierwszych procesorów można spodziewać się na rynku w maju br. Ich premiera będzie więc o 1-2 miesiące opóźniona w stosunku do pierwotnych planów, co - jak twierdzą dobrze poinformowani - wynika przede wszystkim z problemów z uzyskaniem odpowiednio wysokiej wydajności produkcji.

Układ Pentium II ma kosztować tylko ok. 750 dolarów, to jest o 300 dolarów mniej niż Pentium Pro 200 MHz. Specjaliści przewidują jednak, że podstawowa wersja komputera PC wyposażonego w ten procesor będzie kosztować ponad 3 tys. dolarów.

Pentium II, znane dotychczas jako Klamath, jest firmową nazwą nowej wersji procesora Pentium Pro, która różni się od standardowych układów wprowadzeniem zestawu instrukcji rozszerzonego o funkcje multimedialne MMX, zwiększające szybkość pracy aplikacji audio-wideo i programów graficznych. Wiadomo już, że pierwsza wersja układu Klamath będzie taktowana zegarem 233 MHz.

Specjaliści twierdzą, że konfiguracja standardowego komputera PC będzie się w tym roku prezentować następująco: procesor Pentium MMX 166 MHz, 16ü24 MB RAM i dysk twardy o pojemności co najmniej 1,2 GB. System taki ma kosztować średnio ok. 1800 dolarów. Wszystko wskazuje na to, że komputer z procesorem Pentium Pro powinien kosztować 2000 - 2800 dolarów. Cena komputera pracującego na bazie układu Pentium II będzie natomiast przekraczać kwotę 3 tys. dolarów.

Jedną z przyczyn wysokiej ceny systemów wykorzystujących procesor Pentium II jest to, że towarzyszy mu pamięć podręczną (Level 2) o pojemności 512 KB podczas gdy prawie wszystkie komputery wyposażone w układ Pentium Pro mają pamięć tego typu o pojemności 256 KB.

Analitycy rynku przewidują jednak, że wysokie ceny systemów wyposażonych w Pentium II nie zniechęcą do tego rozwiązania producentów komputerów. Podkreślają również, że użytkownicy, mający możliwość korzystania ze szczególnie wymagających aplikacji przy pracy na komputerze o wysokiej wydajności, gotowi są wydać na ten produkt dodatkowe pieniądze.

Wydaje się jednak, że producenci komputerów nie zdecydują się w najbliższym czasie na projektowanie własnych płyt głównych dla nowego procesora i będą wykorzystywać standardowe płyty oferowane przez Intel. Firmowych konstrukcji można oczekiwać dopiero w drugiej połowie br., kiedy Intel wprowadzi na rynek nowy zestaw układów wspomagających 440LX, który ma znacznie zwiększyć wydajność pracy procesorów klasy MMX.

Większość znanych producentów komputerów opracowuje sprzęt wykorzystujący procesor Pentium II i przygotowuje się do jego produkcji. Pierwszych prezentacji można spodziewać się wraz z premierą tego procesora. Prawdopodobnie najwcześniej nowe modele komputerów wprowadzą na rynek Sony, IBM i Micron Electronics. Nieco później, bo w połowie roku, w sprzedaży znajdą się systemy klasy Pentium II oferowane przez takich potentatów, jak Compaq, Dell, HewlettüPackard i Gateway.


TOP 200