Ile Google płaci za pozycjonowanie swojej wyszukiwarki w urządzeniach Apple?

Niewykluczone, że Apple pobiera od operatora wyszukiwarki Google opłaty uzależnione od ilości zapytań kierowanych do niej z urządzeń iPad i iPhone. Mowa o kwotach rzędu nawet miliarda dolarów rocznie.

Zdaniem eksperta banku inwestycyjnego Morgan Stanley koncern Google płaci firmie Apple za każde zapytanie skierowane do wyszukiwarki z urządzenia wykorzystującego środowisko operacyjne iOS. Scott Devitt twierdzi, że taki model przyjęto w celu uproszczenia rozliczeń między obiema firmami. Analityk banku Morgan Stanley szacuje, że roczne zobowiązania Google względem Apple z tego tytułu mogą w przyszłym roku wynieść nawet miliard dolarów. Tymczasem w 2009 roku Google zapłacił za ten przywilej tylko ok. 82 mln USD. Warto wspomnieć, że roczne obroty Apple sięgają niemal 160 mld USD. W 2012 roku fiskalnym koncern wypracował zysk netto na poziomie 41 mld USD.

Scott Devitt uważa ponadto, że podobne relacje łączą Google z firmą Mozilla. Operator najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej ma płacić firmie Mozilla ok. 300 mln USD rocznie za to, że Google pozostaje domyślną wyszukiwarką dla przeglądarki Firefox.

Zobacz również:

  • TikTok na cenzurowanym
  • Apple sprzedaje sprzęt bez wsparcia dla nowych systemów
  • Z aplikacji Earth Engine mogą już korzystać również firmy i organizacje rządowe
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200