Igrzyska w Pekinie a informatyka

Organizatorzy przyszłorocznych XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie, donoszą, że systemy informatyczne i telekomunikacyjne obsługujące tę największą na świecie sportową imprezę będą kosztować 400 mln USD.

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2008 r. w dniach od 8 do 24 sierpnia, a obsługujące je systemy informatyczne są już testowane, tak aby były w pełni gotowe do użycia, donosi komitet Beijing Organizing Committee for the Games of the XXIX Olympiad (kryjący się za skrótem BOCOG). W zeszłym tygodniu systemy przeszły np. gruntowny test, obsługując młodzieżowe mistrzostwa świata 2007 w wioślarstwie, które odbywały się w Pekinie. BOCOG informuje, że testy przebiegły pomyślnie.

Budową systemów informatycznych zajmuje się Atos Origin S.A. Firma ta budowała również systemy informatyczne obsługujące poprzednie Letnie Igrzyska Olimpijskie (Ateny). Systemy (instalowane w Pekinie oraz w sześciu innych chińskich miastach) będą świadczyć swe usługi 20 tysiącom dziennikarzy, a nad ich pracą będzie czuwać 3000 zawodowych informatyków oraz tyle samo woluntariuszy.

Dodatkowo każda firma sponsorująca Igrzyska (np. Omega - pomiary czasu; Eastman Kodak - filmy i fotografie, czy Samsung - telefonia komórkowa), przyśle razem ze sprzętem swoich własnych informatyków. Lenovo dostarcza notebooki, komputery PC, drukarki oraz serwery, które będą serwisowane przez 400 pracowników tej firmy. Ogółem Igrzyska będą obsługiwane przez 12 800 komputerów, 700 serwerów i 2000 drukarek. Oficjalna witryna Igrzysk została zbudowana przez chińską firmę Sohu.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200