IV Dni Telekomunikacji

Aula Główna Politechniki Warszawskiej gościła 27 i 28 września po raz kolejny wystawę przedstawiającą ofertę w dziedzinie telekomunikacji firm krajowych i zagranicznych. Pomimo oficjalnego patronatu Ministra Łączności tegoroczna wystawa prezentowała się znacznie skromniej od poprzednich. Nowości sprowadzały się właściwie jedynie do cyfrowych central telefonicznych.

Aula Główna Politechniki Warszawskiej gościła 27 i 28 września po raz kolejny wystawę przedstawiającą ofertę w

dziedzinie telekomunikacji firm krajowych i zagranicznych. Pomimo oficjalnego patronatu Ministra Łączności tegoroczna wystawa prezentowała się znacznie skromniej od poprzednich. Nowości sprowadzały się właściwie jedynie do cyfrowych central telefonicznych.

Poprzednio komputery pracujące z kartami modemu, faksu czy teleksu stanowiły przeważającą część ekspozycji, a obecnie było ich tylko kilka. Również faksy i modemy były zdecydowanie mniej liczne.

Spółka Andra przedstawiła produkty MOTOROLI. Modemy analogowe o prędkości transmisji 300-14400 b/s mogą zmieniać prędkośc w czasie transmisji, w zależności od zmieniającej się jakości połączenia na linii. Na liniach gorszych

jakościowo modemy te wykorzystują protokoły korekcji V.42 LAMP i MNP level 2-4. Specjalne protokoły kompresji

umożliwiają zwiększenie prędkości przesyłu danych czterokrotnie, co przy zastosowaniu protokołu V42bis

pozwala na uzyskanie prędkości do 57600 b/s. Spółka oferuje także modemy faxowe i sieciowe. Modem V3225 spełnia wymagania sieci POLPAK.

Najnowszą centralę telefoniczną PANASONIC oferuje P.I. Satory. Cyfrowa centrala DBS-90 o budowie modułowej

umożliwia podłączenie telefonów standardowych (analogowych) i cyfrowych. Podobnie jak wszystkie nowoczesne centrale, poza funkcjami łączenia i przełączania rozmów praktycznie w każdej konfiguracji oraz prowadzeniem rozliczeń, umożliwia szereg dodatkowych usług oraz zdalne diagnozowanie i usuwanie awarii centrali. Zasilanie awaryjne pozwala na pracę przez 15 min po zaniku napięcia. P.I. Satory oferowało też system telefonicznych skrzynek pocztowych.

To, co nas łączy - to telefony z Radomia - brzmi hasło reklamowe RWT. Z przyjemnością trzeba odnotować, że radomska wytwórnia produkuje sprzęt o niezłym poziomie i atrakcyjnych cenach. Poza swojskimi Tulipanami, Bratkami, Lotosami, itp. w ofercie są też telefony Philips i systemy telefoniczne Alcatel.

Kilka firm pokazywało sprzęt telefoniczny z Izraela. Polski Italmex proponuje małą, cyfrową centralę abonencką Digital

Key BX, produkcji izraelskiej firmy Telrad Telecommunications and Electronic Industries. Te modułowe centrale mogą być rozbudowywane do 128 portów z dodatkową możliwością łączenia ich w większe zestawy sieciowe.

Centrale te opracowane zostały przy założeniu dalszego uzupełniania o funkcje, które dziś jeszcze nie są znane i

zdefiniowane. Dlatego unowocześnienie odbywa się jedynie przez zmianę oprogramowania i ew. uzupełnianie

zunifikowanych kart specjalistycznych.

MEFA z Błonia oferowała swój sprawdzony i ciągle udoskonalany produkt - przenośne drukarki termiczne. Mogą

one współpracować z centralkami telefonicznymi, a jedna przenośna drukareczka uprości proces drukowania rozliczeń telefonicznych.

Oferowany był jeden polski program komputerowy - GLOB-SOFT LINK, program komunikacyjny. Umożliwia on przesyłanie plików przy pomocy protokołów Xmodem, Xmodem-1K, Ymodem, Ymodem-g, Zmodem. Program opracowany został przez Glob-Soft z Sobótki i sprzedawany był po przystępnej cenie.

Usługi w zakresie sieci przywoławczej proponowały dwie firmy - Polpager i Metro-Bip. Oba systemy pracują na pagerach Motorola ADVISOR, a Polpager uruchomił już jakiś czas temu poza serwisem kursów walut i notowań giełdowych, kalendarium i prognozę pogody.

W czasie pierwszego dnia wystawy nie widziałem ani jednego telefonu komórkowego! Poprzednio charakterystyczny brzęczyk słychać było na licznych stoiskach. Telekomunikacja Polska S.A. na IV Dniach Telekomunikacji była zupełnie

niewidoczna.


TOP 200