ITU uznała WiMAX za technologię 3G

Technologia WiMAX zyskała na znaczeniu, po tym gdy ITU (International Telecommunication Union; Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna) przyznała jej oficjalnie certyfikat mobilnej technologii 3G.

Decyzję taką podjął oddział ITU o nazwie Radiocommunication Sector (ITU-R). Tym samym technologia WiMAX ma obecnie taki sam statut jak inne bezprzewodowe technologie (takie jak WCDMA czy CDMA-2000) i jest jednym z rozwiązań 3G spełniających wymogi stawiane przez IMT-2000 (dokument opracowany przez ITU, zawierający zestaw standardów dla urządzeń bezprzewodowych).

W większości krajów na świecie w sieciach 3G dominuje technologia WCDMA, traktowana jako następny krok na ścieżce migracji od sieci GSM. ITU-R uznał też jako technologie 3G takie rozwiązania, jak CDMA-2000 oraz TD-SCDMA. Teraz do grupy tej dołączyła również technologia WiMAX.

Zobacz również:

  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju
  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

ITU-R zdecydował się wesprzeć metodę transmitowania danych opartą na modulacji OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing). Modulacja ta jest stosowana właśnie w sieciach WiMAX, ale będzie również używana w przyszłych technologiach bezprzewodowych, takich jak np. LTE (Long-Term Evolution). Przewiduje się, że komercyjne wdrożenia oparte na technologii LTE pojawią się na rynku na przełomie lat 2009/2010. Sieci mobilne LTE (standard jest obecnie opracowywany przez 3GPP) będą mogły transmitować dane z szybkością do 100 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200