ITU Telecom World 2003

Rozpoczynające się 12 października genewskie targi Telecom ‘03, organizowane przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną (ITU) co cztery lata, są wiodącą na świecie wystawą osiągnięć w branży telekomunikacyjnej i forum przemysłu telekomunikacyjnego. W tym roku zgromadzą ponad 900 wystawców z 52 krajów.

W Genewie prezentowane będą najnowsze technologie i innowacje w zakresie urządzeń i podzespołów telekomunikacyjnych, oprogramowania dla telekomunikacji, informatyki, systemów radiolokacyjnych, usług projektowych i doradztwa teleinformatycznego oraz wyposażenia i sprzętu radiowo-telewizyjnego.

W ramach targów odbywać się będą seminaria i panele dyskusyjne oraz prezentacje wystawców. W zakresie oprogramowania podkreśla się rolę i znaczenie software’u dla użytkownika końcowego przy realizacji bardziej zaawansowanych usług wykorzystujących zasoby sieci szerokopasmowych. Tutaj coraz atrakcyjniejsze stają się konwergencja i interaktywność usług (np. telewizja). Podkreśla się jednak, iż realizacja tego typu celów musi być poprzedzona odpowiednią standaryzacją oprogramowania, co z kolei pozwoli na jego adaptację na skalę masową.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu
  • Chiński telecom walczy o amerykański rynek

W obszarze komunikacji bezprzewodowej popularnym tematem jest wdrażanie usług opartych na technologii W-OFDM – prezentacja strategii rozwoju systemów wykorzystujących standardy: 802.11a, 802.11g oraz 802.16a.

W kontekście panującej na rynku telekomunikacyjnym recesji sporo mówi się o potencjalnych zyskach firm – podkreśla się tu rolę dostawców usług, których znaczenie jest szczególnie istotne z punktu widzenia sieci konwergentnych. Takie podejście wymusza jednak wprowadzanie nowych rozwiązań wspierających zawieranie umów wielostronnych i podziału zysków (“revenue sharing”). Z technicznego punktu widzenia ewolucja obecnych rozwiązań w kierunku systemów konwergentnych powinna być realizowana przez stopniowe implementacje sieci IP/MPLS.

W ramach sympozjum technologicznego zostaną rozważone kwestie przyszłych technologii telekomunikacyjnych, w celu zapewnienia powszechnego dostępu do usług informacyjnych oraz telekomunikacyjnych (budowanie społeczeństwa informacyjnego), również na obszarach, w których budowa klasycznej infrastruktury jest nieopłacalna z punktu widzenia ekonomicznego. Ta część sympozjum obejmuje podstawowe zagadnienia tematyczne: technologie dostępu szerokopasmowgo, technologie dla komunikacji bezprzewodowej (m.in. 3G-WLAN - rywalizacja czy wzajemne uzupełnianie się?), web services (ze szczególnym naciskiem na XML) oraz techniki do realizacji usług rozsiewczych (broadcasting). Dodatkowo rozważane będą kwestie licencjonowania z uwzględnieniem doświadczeń związanych z wdrażaniem systemów 3G.

Prezentacje wystawców zostały podzielone na poszczególne kategorie obejmujące: terminale i akcesoria, infrastrukturę sieciową, technologie satelitarnej sprzęt pomiarowy oraz usługi dodane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200