IT chce pomagać w ochronie naszego klimatu

Firmy teleinformatyczne - posiadające rozwiązania, które mogą pomóc rozwiązać problem zmian klimatycznych - łączą siły i chcą działać na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla.

Dotychczas negocjacje klimatyczne koncentrowały się na sektorach emitujących duże ilości dwutlenku węgla, a za największy problem uważano przemysł. Zakończony w grudniu 2010 r. szczyt klimatyczny w Cancun pokazał jednak, że również firmy telekomunikacyjne i IT są na tym polu bardzo aktywne. Aby wykorzystać swój potencjał i by ich głos był słyszany postanowiły połączyć siły. W czasie szczytu została zaprezentowana "Deklarację z Guadalajary w sprawie rozwiązań teleinformatycznych prowadzących do transformacji zmniejszającej emisję dwutlenku węgla". Deklarację popiera ponad 40 firm i instytucji z 20 krajów, których obroty w 2009 r. przekroczyły łącznie 1 bln USD!

Aby podnieść świadomość ludzi

Zostać ma powołana także publiczno-prywatna grupa robocza zajmująca się rozwiązaniami teleinformatycznych prowadzących do transformacji zmniejszającej emisję dwutlenku węgla. Będzie ona działać aż do konferencji COP 17. "Deklaracja spotkała się z dużym zainteresowaniem na całym świecie" - mówi Luis Neves, przewodniczący Global e-sustainability Initiative (GeSI), który wraz z innymi firmami członkowskimi kierował pracami nad deklaracją. Deklaracja powołuje się na wcześniejsze opracowanie tj. raport Smart 2020 wskazujące, że technologie teleinformatyczne mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 15% do 2020 r. "Uważamy za ważne uświadomienie sobie, że produkty i usługi sektora rozwiązań, takiego jak teleinformatyka, mogą ułatwić transformację prowadzącą do zmniejszenia emisji CO2 i złagodzenia zmian klimatu" — powiedział z kolei ambasador Meksyku Luis Alfonso de Alba, specjalny przedstawiciel ds. zmiany klimatu.

Zobacz również:

  • Zmieniająca się rola CIO w kontekście zaostrzonych przepisów UE dotyczących zrównoważonego rozwoju
  • Cisco opuści rynek rosyjski
  • Technologia 5G wkracza do kosmosu

O tym jak ważne jest popieranie firm, które oferują rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla, a także pomagają zmniejszyć biedę i wprowadzają postęp techniczny mówiła też Edna Molewa, minister ds. zasobów wodnych i środowiska RPA. "Zamierzamy dołączyć do tej publiczno-prywatnej grupy roboczej i wykorzystać efekty jej pracy w przygotowaniach do COP 17" — powiedziała Edna Molewa. Podkreślano potrzebę stworzenia systemu stymulowania i zachęcania do upowszechniania rozwiązań teleinformatycznych, które mają możliwości wpływania na ekologiczny, zrównoważony rozwój. Pierwsze spotkanie, na którym opracowany zostanie bardziej szczegółowy plan pracy firm z sektora ICT rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla oraz uzgodniony zostanie podziału ról i zakresów odpowiedzialności, odbędzie się właśnie w RPA na początku 2011 r.

Cisco najbardziej proekologiczne

W czasie szczytu klimatycznego Greenpeace po raz kolejny opublikował ranking proekologicznych firm z branży IT "Cool IT", które w największym stopniu przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi. W najnowszym rankingu drugi raz z rzędu pierwsze miejsce zajęło Cisco doceniona przez organizację Greenpeace za wprowadzenie rozwiązania do zdalnej współpracy, systemy do efektywnego zarządzania energią w budynkach oraz technologie telekomunikacyjne. Greenpeace docenił także, że Cisco przedstawiło rozsądne podejście metodologiczne dotyczące wyliczeń redukcji emisji gazów w różnych sektorach gospodarki. Firma dostała 70 punktów na 100 możliwych, czyli o 8 więcej niż w 2009 r.

Na drugim miejscu Greenpeace sklasyfikował Ericssona (57 pkt.), a na trzecim Fujitsu (52 pkt.). W pierwszej szóstce uplasowały się także Google (47), IBM (46) i HP (45). Listę 17 firm zamykają SAP (21), Pansonic (21) i Oracle (12), który jest nową firmą na liście "Cool IT".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200