ISNS ułatwia zarządzanie sieciami FC/IP

Dzięki usłudze ISNS (Internet Storage Name Service) serwery nazw stosowane w sieciach FC wkraczają do aplikacji IP obsługujących pamięci masowe.

Usługa ISNS automatyzuje proces zarządzania i konfigurowania urządzeń iSCSI i Fibre Channel współpracujących z siecią TCP/IP. W środowisku Fibre Channel usługi takie są świadczone przez proste serwery nazw (specjalne oprogramowanie).

W każdej sieci pamięci masowych SAN serwery muszą wiedzieć, jakie stacje pamięci masowej są aktualnie dostępne i jakie dane są przechowywane na ich dyskach twardych. Zadanie takie może wykonać administrator, kreując ręcznie dla każdego serwera listę, na której znajdują się wpisy definiujące dostępne stacje i zasady ich pracy. Jest to jednak pracochłonna czynność, wymagająca ciągłego doglądania list. Lepiej jak robi to serwer nazw.

Zobacz również:

  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Dzięki usłudze ISNS serwery pracujące w środowisku FC/IP mogą automatycznie łączyć się ze stacjami pamięci masowych i modyfikować w tym samym trybie informacje o dostępności takich stacji. Podczas gdy serwer nazw pracujący w sieci Fibre Channel rozpoznaje tylko urządzenia FC, oprogramowanie ISNS może identyfikować odległe urządzenia iSCSI i Fibre Channel, wykorzystując do tego celu sieć IP i protokół Internet Fibre Channel Protocol. Na każdym węźle (fizyczne serwery i pamięci masowe) pracującym w takim środowisku rezyduje oprogramowanie klienckie ISNS, które korzysta z usług serwera ISNS.

ISNS świadczy następujące usługi: rejestrowanie nazw i danych charakteryzujących poszczególne węzły sieci; sprawowanie pieczy nad tzw. domenami odnajdywania (w sieciach pamięci masowych administratorzy grupują często urządzenie, tak aby można nimi łatwo zarządzać - są to domeny odnajdywania); zarządzanie dostępem do węzłów (procedury logowania); mapowanie urządzeń Fibre Channel i iSCSI.

Klienci ISNS identyfikują serwery i stacje pamięci masowych posługując się różnymi mechanizmami, takimi jak DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), protokołem ServiceLocation Protocol oraz wysyłając co jakiś czas w sieć pakiety rozgłoszeniowe lub pakiety “multicast”. Serwery ISNS mogą też przechowywać i udostępniać certyfikaty kluczy publicznych X.509, które są wykorzystywane do uwierzytelniania węzłów sieci podczas procesu logowania.

Internet Engineering Task Force, a konkretnie IP Storage Working Group, wzięła już na warsztat oprogramowanie ISNS i obiecuje, że opublikuje wkrótce wstępną propozycję standardu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200