IPv6: internetowego końca świata w 2012 nie będzie

W rozpoczętym właśnie roku wyczerpie się kolejna regionalna pula internetowych adresów IPv4, jednak jak uspokajają eksperci sieciowi w 2012 r. nie nastąpi internetowy koniec świata, lecz będzie to dobry czas na przygotowanie się na migrację do IPv6.

Europejski rejestrator domen RIPE NCC (Réseaux IP Européens Network Coordination Centre) ocenia, że w połowie roku przydzieli ostatnie bloki adresowe IPv4. To wydarzenie poprzedzi w kwietniu br. wyczerpanie się puli adresów przyznawanych w Azji przez APNIC (Asia-Pacific Network Information Centre), pierwszego z pięciu regionalnych rejestratorów, któremu zabraknie adresów dla przedsiębiorstw i dostawców internetowych.

Przypomnijmy - już na początku minionego roku (3 lutego) pula wolnych adresów IPv4 została wyczerpana, kiedy to IANA (Internet Assigned Numbers Authority) przydzieliła pięć ostatnich bloków adresowych IPv4 (każdy po ok. 16,7 mln adresów) pięciu regionalnym rejestratorom domen (Azja-Pacyfik, Europa, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska i Afryka).

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Polecamy: Budujemy własne laboratorium IPv6

I choć zegar tyka, wciąż przypominając o zmniejszaniu się dostępności wolnych adresów IPv4, to eksperci zajmujący się tą transformacją protokołową zapewniają użytkowników, że jeszcze długo nie grozi im odcięcie od ulubionych stron internetowych i sieci. Uspokajają również, że przejściowe techniki stosowane, aby te dwa systemy mogły współistnieć - w odczuwalnym stopniu nie obniżą wydajności internetu. Daje to przedsiębiorstwom czas na odpowiednie przygotowanie się do przejścia na IPv6.

22 lipca Europa bez adresów IPv4?

Kolejny gwóźdź do trumny IPv4 ma zostać wbity 22 lipca br., wyliczył Geoff Huston, pracownik naukowy Centrum Zaawansowanych Architektur Internetowych przy Swinburne University of Technology w Australii. Biorąc pod uwagę obecne tempo przekazywania adresów, to właśnie wtedy najprawdopodobniej RIPE przydzieli ostatnie wolne adresy przedsiębiorstwu lub dostawcy usług internetowych.

Nie oznacza to jednak, że Europejczycy nagle zostaną pozbawieni istniejącej przestrzeni adresowej protokołu IPv4 - zaznacza Cricket Liu, wiceprezes ds. architektury w firmie Infoblox. Natomiast dużo trudniej będzie uzyskać nowe adresy IPv4.

Polecamy: 6 mitów związanych z IPv4 i IPv6

Data ta może przybliżyć się, jeżeli europejscy dostawcy usług internetowych zareagują podobnie jak ci w regionie Azji i Pacyfiku w ubiegłym roku i zaczną wcześniej na zapas zamawiać przestrzeń adresową, przestrzega Liu. Dlatego, aby zapobiec panice i zbyt szybkiemu wyczerpaniu się puli, RIPE i inni rejestratorzy już zaostrzyli zasady przyznawania adresów IPv4.

W 2013 r. przyjdzie kolej na Amerykę Północną, kiedy w tamtejszych rejestrach internetowych zacznie brakować adresów IPv4 - prognozuje Huston. Afryka i Ameryka Łacińska zmierzą się z tym samym problemem w 2014 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200