IPTV: 16,7 mln użytkowników w Europie

Według analityków Gartnera, w 2010 roku liczba subskrybentów telewizji interaktywnej w Europie Zachodniej wyniesie 16,7 mln. W tym czasie przychody operatorów ze świadczenia tego typu usług wzrosną z obecnych 336 mln do 3 mld Euro.

Prognozy Gartnera zakładają, że do końca bieżącego roku 3,3 mln domostw w Europie Zachodniej będzie korzystało z usług IPTV. W ciągu następnych czterech lat liczba ta ma się zwiększyć o 13,4 mln. Wraz z rozwojem i popularyzacją telewizji interaktywnej systematycznie będą także wzrastać przychody operatorów. Analitycy Gartnera przewidują, że w 2010 roku wyniosą one, tylko z tego tytułu, 3 mld Euro (obecnie 336 mln Euro). Oferowane usługi będą w istotny sposób konkurować z istniejącymi na rynku rozwiązaniami typu Pay TV czy naziemnymi, darmowymi programami FTA (Free-To-Air).

Rozpowszechnienie telewizji interaktywnej wśród poszczególnych krajów Europy Zachodniej będzie ściśle zależeć od wewnętrznej sytuacji na rynku telekomunikacyjnym (jego konkurencyjności). Obecnie zdecydowanym liderem w adaptowaniu IPTV jest Francja. Eksperci Gartnera twierdzą, że wraz z końcem 2006 roku liczba aktywnych subskrybentów nowych usług multimedialnych wyniesie w niej 1,7 mln (połowa użytkowników w całej Europie Zachodniej). Przychody operatorów wyniosą wówczas 141 mln Euro. W 2010 roku liczba francuskich amatorów telewizji interaktywnej osiągnie pułap 5 mln, co będzie stanowiło jedną trzecią ogółu (przychody operatorów na poziomie 682 mln Euro). Jak przekonują analitycy, główną siłą napędową w propagowaniu IPTV we Francji jest, oprócz ciekawej oferty programowej, atrakcyjna polityka cenowa (niskie koszty dostępu, abonamentu w porównaniu z innymi, istniejącymi już rozwiązaniami). Susan Richardson z Gartnera wskazuje jednakże, że sytuacja na francuskim rynku telewizji interaktywnej nie jest aż tak optymistyczna - badania odnoszą się głównie do użytkowników usług "triple play", którzy niekoniecznie muszą oglądać programy IPTV, a jedynie mają je dołączone w zestawie wraz z szerokopasmowych dostępem do Internetu i telefonii VoIP.

IPTV: 16,7 mln użytkowników w Europie

Użytkownicy IPTV w Zachodniej Europie 2004-2010 (miliony)

Na drugim końcu odnośnie popularności telewizji interaktywnej w Europie Zachodniej znalazła się Wielka Brytania (pod koniec br. liczba użytkowników ma wynieść 75 tys.). Analitycy zakładają jednak dynamiczny wzrost - w 2010 r. liczba użytkowników sięgnie 1,9 mln.

W raporcie wspomniano również o specyficznym rynku niemieckim. Mimo dużego potencjału, eksperci Gartnera zwracają uwagę na fakt, że nasi zachodni sąsiedzi dużą wagę przywiązują do ceny usług, co może spowolnić nieco proces rozwoju IPTV w tym kraju. Niemcy dysponują dodatkowo bogatą ofertą darmowych programów telewizyjnych wysokiej jakości. Sytuację może zmienić niedawne porozumienie między Deutsche Telecom a kanałem Premiere i koncernem Microsoft. Jeśli współpraca się ułoży, to według analityków Gartnera, liczba domostw objętych ofertą telewizji internetowej może diametralnie wzrosnąć na przestrzeni kilku lat (z 47 tys. na koniec tego roku do 2,8 mln w 2010 roku, z przychodami dla operatorów rzędu 465 mln Euro).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200