IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?

Coraz więcej laptopów oraz monitorów wyposażanych jest w matryce OLED i QLED, które dotychczas znane były jedynie z telewizorów. Jak nowe wyświetlacze sprawdzają się w pracy biurowej?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w sektorze elektroniki użytkowej rozpowszechniły się wyświetlacze typu OLED oraz ich pochodne. Pierwotnie panele typu OLED montowane były w drogich smartfonach oraz smartwatchach. Z czasem ich cena spadła, co umożliwiło wprowadzenie na rynek większych paneli OLED, które szturmem zdobyły rynek telewizorów konsumenckich. Kolejnym krokiem w rozwoju technologii wyświetlania było wdrożenie przez firmę Samsung matrycy typu QLED, które korzystają z podświetlenia strefowego łącząc tym samym zalety technologii IPS oraz OLED. Nie wolno zapominać również o ekranach typu mini-LED z powodzeniem stosowanych przez firmę Apple.

Czym różnią się poszczególne technologie produkcji wyświetlaczy?
Źródło: Fernando Hernandez / Unsplash

Czym różnią się poszczególne technologie produkcji wyświetlaczy?

Źródło: Fernando Hernandez / Unsplash

Jak widać na rynku znajduje się obecnie wiele technologii produkcji matryc, które różnią się od siebie cechami charakterystycznymi i są dedykowane do różnych odbiorców. Coraz częściej na rynku spotkamy laptopy wyposażone w ekrany OLED lub mini-LED. Na rynku nie brakuje również wysokiej klasy monitorów wykonanych w technologii OLED, QLED czy mini-LED.

Jak nowe rodzaje wyświetlaczy sprawdzają się w biznesie?

IPS - wieloletni klasyk zapewniający wysoką jakość obrazu

W dalszym ciągu najpopularniejszym rodzajem wyświetlaczy, które montowane są w biznesowych laptopach oraz monitorach biurowych są panele IPS LCD. Panel In-Plane-Switching to nic innego jak klasyczny panel LCD, który do podświetlenia matrycy wykorzystuje diody LED zamiast lamp katodowych. Taka zmiana spowodowała znaczącą poprawę jasności, poprawiła równomierność podświetlenia oraz wyeliminowała problem z wąskimi kątami widzenia.

Aktualnie panele IPS LCD znajdziemy w większości urządzeń z niskiej oraz średniej półki cenowej. W droższych modelach coraz częściej jako opcja oferowane są ekrany OLED (laptopy i monitory), mini-LED (laptopy i monitory) oraz QLED (monitory). W najtańszych konstrukcjach niestety nadal można znaleźć matryce VA.

Panele IPS są gwarancją zadowalającej jakości wyświetlanego obrazu i nie męczą nadmiernie wzroku, ale pod względem jasności, jakości wyświetlanych kolorów (przede wszystkim czerni) oraz kontrastu znacząco odstają od coraz popularniejszych paneli nowej generacji.

IPS LCD to standard rynkowy od wielu lat
Źródło: Niclas Illg / Unsplash

IPS LCD to standard rynkowy od wielu lat

Źródło: Niclas Illg / Unsplash

Decydując się na laptopa lub monitor wyposażony w ekran IPS LCD otrzymamy atrakcyjne cenowo urządzenie z wyświetlaczem, który nie wypali się po czasie, ale nie zaoferuje najwyższych parametrów technicznych.

OLED - nowa jakość na rynku

Ekrany typu OLED różnią się od paneli IPS LCD głównie sposobem wytwarzania światła. W przypadku matryc OLED brakuje podświetlenia, ponieważ poszczególne piksele same emitują światło. Dzięki takiemu rozwiązaniu panele typu OLED są zauważalnie cieńsze, ale co ważniejsze oferują nową, wyższą jakość wyświetlania obrazu. Ze względu na brak tradycyjnego podświetlenia kontrast jest nieograniczony, a odwzorowanie kolorów jeszcze lepsze. Dodatkowo panele OLED są zauważalnie jaśniejsze. Klasyczne wyświetlacze IPS LCD mają jasność na poziomie 250-400 cd/m2. W przypadku ekranów OLED mowa o jasności na poziomie 500 cd/m2 lub wyższej, co jest zauważalne np. podczas pracy na dworze lub w jasnych pomieszczeniach.

Panele OLED przez długi okres czasu nie trafiały do komputerów i monitorów. Wszystko ze względu na sporą wadę, a mianowicie tendencję do wypalania się pikseli. Po długotrwałym wyświetlaniu stałych elementów takich jak np. pasek Menu systemu operacyjnego Windows element ten może na trwałe pozostać na wyświetlaczu i być widoczny podczas wyświetlania innych treści. Producenci stosują specjalne rozwiązania technologiczne np. przesuwanie pikseli, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tego problemu, ale warto zdawać sobie sprawę z jego istneinia.

Technologia OLED pierwotnie dostępna była w smartfonach 
Źródło: Nicolas J Leclercq / Unsplash

Technologia OLED pierwotnie dostępna była w smartfonach

Źródło: Nicolas J Leclercq / Unsplash

QLED - w teorii najlepsza hybryda IPS LCD i OLED

Technologia QLED została opracowana przez firmę Samsung i czysto teoretycznie łączy największe zalety i pozbywa się wad ekranów IPS LCD oraz OLED.

QLED podobnie jak klasyczne matryce IPS LCD posiada klasyczne podświetlenie, ale jest ono zauważalnie bardziej zaawansowane. W ekranach typu QLED korzysta się z podświetlenia z wykorzystaniem kropek kwantowych, które świecą w kolorze niebieskim. Dzięki warstwie kwantowej ekrany wykonane w technologii QLED są w stanie lepiej reprodukować kolory oraz czerń, przez co nie posiadają klasycznych wad matryc IPS LCD. Zastosowanie takiej technologii podświetlania pozwala również na zwiększenie jasności maksymalnej oraz poprawę kontrastu. Panele QLED posiadają klasyczną matrycę, która nie ma tendencji do wypalania się pikseli, przez co QLED sprawdza się w pracy biurowej oraz przy statycznym wyświetlaniu treści.

mini-LED - największa konkurencja dla QLED

mini-LED to kolejna technologia, której zadaniem jest poprawa jakości wyświetlanego obrazu. Rozwiązanie to w przeciwieństwie do technologii QLED nie jest zarezerwowane dla jednego producenta. W mini-LED postawiono na zastosowanie innego rodzaju podświetlenia, które zostało zgrupowane w wiele stref z możliwością lokalnego ściemniania.

Podstawą budowy wyświetlaczy mini-LED w dalszym ciągu jest klasyczna matryca. Za nią umieszcza się mnóstwo niewielkich diod LED, które sterowane są poprzez dedykowany moduł dzielący je na wiele stref. Możliwość wyłączenia części podświetlenia bardzo pozytywnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu, a w szczególności odwzorowanie czerni.

Ekrany mini-LED są z powodzeniem stosowane przez firmę Apple
Źródło: Joshua Aragon / Unsplash

Ekrany mini-LED są z powodzeniem stosowane przez firmę Apple

Źródło: Joshua Aragon / Unsplash

Technologia mini-LED jest z powodzeniem stosowania między innymi przez firmę Apple.

Jaki ekran do pracy biurowej wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele technologii wyświetlania obrazu, co może powodować problemy przy wyborze odpowiedniego sprzętu. W przypadku pracy biurowej standardem pozostają wyświetlacze IPS LCD z matową powłoką. To od lat standard rynkowy, który gwarantuje wysoką jakość wyświetlanego obrazu, ale w porównaniu do nowszych technologii widać już wiek matryc IPS LCD.

Do pracy biurowej polecamy wykorzystanie matryc IPS LCD, OLED lub QLED
Źródło: Cafer Mert Ceyhan / Unsplash

Do pracy biurowej polecamy wykorzystanie matryc IPS LCD, OLED lub QLED

Źródło: Cafer Mert Ceyhan / Unsplash

Do pracy biurowej warto zainteresować się laptopami wyposażonymi w ekrany OLED, które gwarantują rewelacyjne odwzorowanie kolorów, bardzo wysoką jasność maksymalną oraz rewelacyjną czerń. Poszukując monitora do pracy biurowej warto rozważyć zakup modelu wyposażone w panel QLED/mini-LED. To optymalne cenowo rozwiązanie, które łączy niezawodność matryc IPS LCD z cechami charakterystycznymi dla znacznie droższych wyświetlaczy OLED.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200