IM u drzwi korporacji

Blokowanie przesyłu plików i ochrona antywirusowa

Aplikacje typu IM, nie bezpodstawnie, są uważane za kolejne zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu IT i dodatkowy kanał umożliwiający infekcje sieci. W rzeczywistości zagrożenie jest podobne do tego jakie powoduje system poczty elektronicznej, choć należy podkreślić, że jednocześnie system IM umożliwia łatwiejsze blokowanie niepożądanych transferów plików, a wiele aplikacji standardowo oferuje tego typu funkcje. Na rynku dostępne są też specjalizowane programy do zabezpieczania systemów wiadomości natychmiastowych przed wirusami i wrogimi kodami przeznaczone do zastosowań korporacyjnych, takie jak choćby Symantec IMLogic.

Skalowanie systemu

Wdrożenie IM z reguły zaczyna się od ograniczonej liczby użytkowników, a jeśli zostanie uznane za sukces, zaczyna być rozszerzane i ewentualnie obejmuje wszystkich pracowników i komórki organizacyjne firmy. Dlatego też odpowiednia skalowalność z reguły ma znaczenie krytyczne, bo inaczej początkowe powodzenie wdrożenia może się później przerodzić w poważny problem. Planując więc implementację systemu wiadomości natychmiastowych, warto sprawdzić czy jego późniejsza rozbudowa będzie możliwa i łatwa.

Prywatne i publiczne IM

Wdrożenie firmowej, wewnętrznej sieci do przesyłania wiadomości natychmiastowych nie stanowi obecnie większego problemu, ale warto pamiętać, że mogą się one pojawić wraz z potrzebą rozszerzenia komunikacji na zewnętrznych użytkowników i korzystania z publicznych sieci IM. Poczta elektroniczna przyzwyczaiła do tego, że informacje mogą być wymieniane praktycznie z każdym, kto ma dostęp do Internetu bez konieczności instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Tego typu uniwersalny system IM wciąż nie istnieje, a współpraca między różnymi systemami jest ograniczona.

Najwięksi producenci korporacyjnego oprogramowania IM, jak Microsoft, IBM, Jabber lub America Online, oferują systemy, które umożliwiają zarówno obsługę wewnętrznej sieci IM, jak i dostęp do niektórych sieci publicznych, z których na świecie najpopularniejsze są AIM, MSN lub Yahoo! Dlatego też przed wdrożeniem warto zastanowić się, czy ewentualna integracja z publicznymi systemami IM będzie potrzebna. Później może ona bowiem powodować problemy, takie jak konieczność instalacji dodatkowych interfejsów lub niewygodnego korzystania z kilku aplikacji niezależnie obsługujących różne kanały IM.


TOP 200